Engelli gençler, bir günlüğüne asker oldu

Nurhaklı engelli gençler, Temsili Askerlik Uygulaması’ ve Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir günlüğüne asker olma heyecanını yaşadı.

Engelli gençler, bir günlüğüne asker oldu
Engelli gençler, bir günlüğüne asker oldu
+6
Video için play'e tıklayın

 

İlçe protokolü, engelli gençlerin bu özel anlarına ortak olurken; tören sonunda komandolar da okudukları ‘komando andı’ ile gençlere destek verdi.

Nurhak’ta, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı uygulama kapsamında engelli gençler için temsili askerlik töreni düzenlendi. Tören, depremde hizmet binası yıkıldıktan sonra konteyner yerleşkede faaliyetlerine devam eden Nurhak İlçe Jandarma Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. Törene, Nurhak Kaymakamı Oray Güven, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Salih Görmez, İlçe Emniyet Amiri Hüseyin İncirli, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Servet Karaca ve engelli gençlerin aileleri ile yakınları katıldı.

 Temsili askerlik töreni çerçevesinde; aileleriyle birlikte Nurhak İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen aday askerler, birliğe teslim oldu. Engelli gençler, işlemleri yapıldıktan sonra üniforma ve botlarını personellerin desteği ile giydi. Asker üniformalarını giyen engelli gençlerin mutluluğu gözlerine yansıdı. Gençlere, temel askerlik eğitimi verilerek selamlama öğretildi. Daha sonra temsili askerlik törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından engelli askerler, Türk bayrağı ve silahların üzerine ellerini koyarak yemin etti.

Engelli gençlerle yakından ilgilenen Nurhak Kaymakamı Oray Güven, “İlçemizde yaşayan engelli kardeşlerimizin temsili askerlik heyecanına ortak olduk. Bir günlüğüne de olsa vatani görevlerini yapmak için gösterdikleri çaba ve azimlerine şahit etmek bizler için de anlamlı. Bu vesileyle törenin hazırlanmasında emeği olanlara şükranlarımı sunuyor, engelli kardeşlerimize de bir ömür boyu aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.

Engelliler, 1 günlük temsili askerlik görevini yerine getirdikten sonra terhis belgelerini aldı. Tören sonunda; Nurhak İlçe Jandarma Komutanlığı’ndaki komandolar eşliğinde askerlik yemini ve komando andı okundu.

Aileler de; çocuklarına böylesine özel bir günü yaşattıkları için Nurhak Kaymakamlığı ve Nurhak İlçe Jandarma Komutanlığı ile emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

06 Ara 2023 - 12:44 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel