16 katlı binayı ortadan yıkmaya çalışmanın sonu kötü bitti

Elbistan’da, asrın felaketinde ağır hasar alan 16 katlı apartman, ortasından yıkılmak isterken caddenin karşısındaki 2 eve zarar verdi.

16 katlı binayı ortadan yıkmaya çalışmanın sonu kötü bitti
16 katlı binayı ortadan yıkmaya çalışmanın sonu kötü bitti
+7
Video için play'e tıklayın

‘Kaş yaparken göz çıkarmak’ deyimini gerçeğe dönüştüren olayda yıkılan apartmanın molozları, orta hasarlı olan bir binayı kullanılamaz hale getirirken diğerinin de kolonlarında hasar oluşmasına neden oldu.

Elbistan’da, 6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor. Yıkımlar esnasında; çoğunluğu yanlış teknik seçimi ya da operatör hatasından kaynaklı olumsuzluklar da yaşanıyor. Binalar yıkılırken bir anlık hata ile yanındaki sağlam ya da az hasarlı yapılara da zarar veriyor.

Bu durumun son örneği ve ‘kaş yaparken göz çıkarmak’ deyimin vücut bulduğu olay, Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşandı. Depremde ağır hasar alan binanın yıkımı için orta katlarındaki kolonlar iş makinesi ile zayıflatıldı. Bu sırada bina, tam ortadan ikiye bölünerek büyük bir gürültüyle yıkıldı. Etrafa saçılan moloz parçaları, caddenin karşısındaki 2 binaya zarar verdi. Binalardan birinin kullanılamaz hale geldiği öğrenilirken diğer yapıda da ciddi çapta hasar oluştu.

Binanın yıkılması anında çevredeki vatandaşlar da büyük tehlike atlattı. Yıkımın ardından etrafı toz bulutu kaplarken, yıkımı görüntülemek isteyen vatandaşlar da panikle kaçtı. Diğer yapılarda kimsenin oturmaması olası can kaybı ve yaralanmamın önüne geçti.

Vatandaşlar ise, yıkım ekiplerine tepki gösterdi. Binaları zarar gören vatandaşın ise yurtdışında yaşadığı öğrenildi. Yıkımda, elektrik telleri de zarar gördü. Molozlar nedeniyle cadde de trafiğe kapandı.

06 Ara 2023 - 11:16 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel