Karatutlu: “Elbistan, seçimden önce il yapılmalı”

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Elbistan’ın 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesinde il yapılmasını talep etti.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Karatutlu, Elbistan’ın il yapılmasıyla ilgili talebini dile getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir basın toplantısı düzenledi.

Karatutlu, Elbistan'ın, konumu itibarıyla Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada yer aldığını hatırlattı.

Karatutlu, “Kuzey bölgesi, Göksun’u dışarıda tutarsak yaklaşık 250 bin nüfusa sahiptir. Elbistan da, bu bölgenin en büyük nüfusa sahip ilçesidir. Elbistan’dan Akdeniz’e dökülen Ceyhan Nehri bu şehrin içinden doğmaktadır. Osmanlı Devleti’ne son katılan Dulkadiroğlu Beyliği’ne de başkentlik yapmıştı. Elbistan, her zaman bulunduğu bölgede önemli bir merkez olmuştur” dedi.

6 Şubat'taki depremlerin ikincisinin merkez üssünün Elbistan olduğunu hatırlatan Karatutlu, depremden bu yana Elbistan'da sorunların yaşanmaya devam ettiğini savundu.

Ağır hasarlı binaların çoğunun yıkılmadığını, demir ayıklama işleminin kent merkezinde yapılması nedeniyle tozların şehre yayıldığını söyleyen Karatutlu, “Elbistan, bütün deprem sorunlarını hep birlikte yaşamıştır. Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen Elbistan'da imar planı yapılmamıştır. Bölgenin kalkınması için Elbistan il olmalıdır. Elbistan’da, göçün durdurulması, üretimin artması ve yatırımların yapılması için yeni girişimlere kayıtsız şartsız hibe destekleri arttırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Elbistan’daki alt ve üst yapı sorunlarına da dikkat çeken DEVA Partili Karatutlu, “2020 yılı nüfus sayımına göre 142 bin kişinin yaşadığı Elbistan'ın, deprem sonrası hayatta kalabilmesi için 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesinde il yapılması çalışmasının başlatılması gerekir” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.  

05 Ara 2023 - 16:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel