Yeşilyurt Muhtarı Ahmet Kıyan, yeniden göreve talip oldu

Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Ahmet Kıyan, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde yeniden göreve talip olduğunu açıkladı.

Yeşilyurt Muhtarı Ahmet Kıyan, yeniden göreve talip oldu
Yeşilyurt Muhtarı Ahmet Kıyan, yeniden göreve talip oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Kıyan; 4,5 yıllık muhtarlığı boyunca Yeşilyurt’u asla yalnız bırakmadığını belirterek, “Mahallemin muhtarı değil hizmetkârı oldum” dedi.

2019 yılında 13 adayla birlikte yarıştığı seçimlerde ipi göğüsleyen Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Ahmet Kıyan, yeni dönem için de hizmet bayrağını devam ettirmek istediğini dile getirdi.

Kıyan; 4,5 yıllık görev süresinde ağaçlandırmadan sosyal çalışmalara, pandemi ve deprem sonrasında mahalle halkı için gecesini gündüzüne kattığını vurguladı.

Muhtarlığı boyunca, mahallesinin her bir sorununu kendi sorunu gibi kabul edip resmi makamlara ilettiğini hatırlatan Kıyan, 93 mahalle muhtarı arasında en fazla yazılı ve sözlü müracaatta bulunan muhtar olduğunun altını çizdi.

Bu sayede de 2019-2020’de ‘yılın muhtarı’ olarak seçildiğini ifade eden Kıyan, adaylık açıklamasında şunları söyledi:

“4,5 yıl önce 13 adayla birlikte girdiğimiz yarış sonucunda ipi göğüsledim. 30 yıldır Yeşilyurt Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Muhtar seçilmeden önce EÜAŞ’ta haritacı olarak 33 yıl çalıştım. İktisat Fakültesi ön lisans mezunuyum. Muhtarlığım sürecinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadım. Asrın felaketi olan depremde ve pandemide seçilmişler olarak çok zor bir süreç geçirdik. Bu süreç içerisinde mahalleme ve insanlarımıza hem maddi hem de manevi katkı sağlamayı görev bildim. KASKİ, ARMADAŞ ve AKEDAŞ gibi resmi kurumlara hem yazılı hem de sözlü olarak en fazla müracaatta ve ihbarda bulunan muhtarlar arasında ilk sırada yer aldım. 2019-2020 yılında yılın muhtarı seçildim. Muhtarlar arasında yapılan seçimde Kaymakamlık Mütevelli Heyeti’ne girdim.”

Mahallesi ve ilçe genelindeki öğrencilere destek olmak amacıyla da bizzat girişimde bulunduğunun bilgisini veren Kıyan, “Bu süre zarfında yaklaşık 300 öğrencimize burs verilmesi noktasında girişimlerde bulundum. Bu yıl da bir tek iş adamımızla Ankara’da yaptığım görüşme sonucu 63 gencimize burs kazandırdık. Bu tip katkılarım artarak devam edecek. Tüm dini ve milli bayramlarla resmi toplantılara eksiksiz şekilde katılarak mahallemi temsil noktasında yalnız bırakmadım. 11 bin fidan dikerek mahallemizin adına yakışır ‘yeşil’ bir yurt olmasına katkıda bulundum” diye konuştu.

Deprem sürecindeki çalışmalarına da değinen Kıyan, “Depremin ardından mahallemizde bulunan Hacı Turaç Cami’inde imam hatibimizle birlikte 4 ay boyunca yemek çıkardık. Depremzede mahallelimize bu şekilde katkı sunmaya ve destek olmaya çalıştık. Mahalle halkımızın mal güvenliği için de emniyetimizle omuz omuza gece gündüz demeden çalıştık. Bu süre zarfında tek bir hırsızlık olayının yaşanmamasını sağladık. Deprem sürecinde, muhtarlığa teslim edilen malzemelerin kalanını da AFAD’a teslim ettim. AFAD’ın ‘ilk defa bir muhtarın bize malzeme iade ettiğini görüyorum’ demesi de benim için ayrı bir gurur vesilesi oldu.

Bu büyük afet sonucu, muhtarlık değil hizmetkarlık yaptık. Allah bir daha bize yaşatmasın. Afetlerin ve tufanların olmadığı bir dönemde sosyal anlamda hizmetlerin devamı için yeniden bu göreve talibim. Mahallem için yarışa girenlerden de hangisi hayırlısı ise onun kazanmasını temenni ediyorum. Bu konuda da samimi olduğumu ifade etmekten kaçınmıyorum. Biz seçime girdiğimizde muhtarlık maaşları çok düşük seviyedeydi. Biz, bu durumda yarıştaydık. Ama bu dönemden sonra muhtarlığa ekonomik açıdan bakanların sayısı arttı. Yine 13-14 adayın yarışacağını düşünüyorum. Bazen tatlı bir gülüş, bütün kötülükleri yok eder. Onun için tebessüm edelim, mahallemize güzel bakalım” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

 

05 Ara 2023 - 15:04 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel