Başkan Bölükbaşı’ndan Madenciler Günü mesajı

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Bölükbaşı, madencilerin, ülkenin sahip olduğu yer altı zenginliklerini yeryüzüne çıkaran, ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlayan, çok zor ve bir o kadar da onurlu bir mesleğin neferleri olduğunun altını çizdi.

Başta Çöllolar ve Soma’da olmak üzere tüm maden şehitlerini rahmetle andıklarını belirten Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, “Bir avuç kömür için bir ömür veren madencilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Emeğin ve alın terinin simgesi madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun” dedi.

Maden kazalarına değinen Başkan Bölükbaşı, “Alın terleri kutsal, kazançları helal, elleri nasırlı, yüzleri kömür karası, yürekleri tertemiz tüm maden emekçileri, artık kazalara kurban gitmesin istiyoruz. Üreten, bölgemize ve ülkemize değer katan emekçilerin sendikal haklarıyla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadan önce insan hayatı, önce iş güvenliği olsun diye Maden-İş Sendikası olarak yıllardır mücadele veriyoruz. 4 Aralık’ta kutlama yapmamız gerekirken biz hâlâ maden kazalarını konuşuyoruz. Yitirdiğimiz canları konuşuyoruz. Bölgemizde sendikal mücadelemizi de sürdürüyoruz. Genel merkezimizin destekleri ile emekçi kardeşlerimizin hak ettikleri toplu sözleşme ve ücretleriyle ilgili de en kısa sürede sonuç almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Madencilerin, asrın felaketinde gösterdiği çabalara da değinen Başkan Bölükbaşı, “Ülkemizin değişik bölgelerinden gelen madencilerimizin yüzlerce insanımızı enkazların altından sağ çıkararak sadece o insanlara değil ülkemize de acı günlerde umut olduğuna şahitlik ettik. Arama-kurtarma çalışmalarında büyük bir cesaretle gösterdikleri üstün gayretlerle, girilemez denilen en riskli enkazlara madencilik tecrübesi ve teknikleriyle girerek yüzlerce cana nefes olan tüm maden işçilerimize teşekkür ediyoruz. Maden işçileri; her şart altında ülkemiz için ne kadar önemli olduklarını bir kez daha göstermiştir. Mesleğine kendisini adayan tüm maden emekçilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyoruz. Tüm maden şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

04 Ara 2023 - 15:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel