KASKİ, 2023’ün son zammını açıkladı

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (KASKİ), 2023 yılının son ayında yaptığı zamla birlikte içme suyunun metreküp fiyatı, diğer kalemler hariç olmak üzere 9 lira 32 kuruşa yükseldi.

 

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), 2022 yılında başlattığı aylık otomatik zam uygulamasını 2023’te de sürdürdü. 2023 Ocak ayında 5 liranın üzerinde olan içme suyu fiyatları, yüzde 80’den fazla zam gördü.  

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), yılın son ayı itibariyle içme suyu tarifesine 31 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

KASKİ’nin internet sitesinden yayınlanan tarife değişikliğine göre, Elbistan ilçe merkezinde 9 lira 1 kuruş olan içme suyunun m³’ü, 31 kuruşluk artışla 9 lira 32 kuruşa yükseldi. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandıkları su ise, 22 kuruş zamlanarak 6 lira 77 kuruş oldu. Köyken mahalle statüsüne kavuşan yerleşim alanlarının içme suyu bedeli ise, 11 kuruşluk artışla m³ başına 3 lira 53 kuruş oldu. 

Söz konusu fiyatlar, kullanım miktarına göre kademeli olarak artacak. KASKİ’nin açıkladığı rakamlar, KDV, çevre ve temizlik vergisi, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli gibi kalemlerin de eklenmesiyle katlanıyor.