Elbistan’ın güneşine 338 milyon liralık yatırım

Elbistan’da, yaklaşık 25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak 338 milyon liralık güneş enerjisi santrali (GES) projesinin startı verildi.

 

Elbistan’da, güneşin enerjisini elektriğe çeviren projelerin ilki 2017 yılında hayata geçti. Bu yatırımların ardından diğer projeler birbirini izledi. Çok sayıda GES, sessiz birer fabrika gibi elektrik üretiyor. Güneşlenme oranı bakımından Türkiye’nin en verimli noktalarından biri olan Elbistan’da, güneş enerjisine yatırım yapan firmaların sayısı her geçen gün artıyor.

Kentin, enerji üssü olma konumunu pekiştiren bu yatırımların en büyüğü, ilçeye bağlı Kalaycık Mahallesi oldu. Mahallede, 4 ayrı GES projesi için ÇED süreci başlatılmıştı. Son olarak, 2 firma daha yatırım için Kalaycık Mahallesi’ni seçti. 6 yıl önce başlayan GES yatırımlarının en büyüğü olan 2 projenin toplam maliyeti ise 338 milyon lira olarak açıklandı.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılan projelerin ilki, 150 bin m²’lik alana kurulacak. 12 MW kurulu güçteki santralde 20 bin 874 panel yer alacak. Bu projenin yatırım maliyeti 127 milyon lira olacak.

İkinci proje de aynı bölgede 203 bin m²’lik bir alan üzerine yapılacak. Bu projede 33 bin 50 adet panel yer alacak. Santral 211 milyon liralık bütçeyle hayata geçirilecek. Bu santralin kurulu gücü ise 19 MW olacak.

Her iki santralin üretime başlamasıyla birlikte Kalaycık Mahallesi’nden yaklaşık 30 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanmış olacak.

 

02 Ara 2023 - 16:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel