Prof. Dr. Yaltırak: “O fayda 10 bin yıl daha o büyüklükte deprem olmaz”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ne göre merkez üssü Elbistan olan 4,8 büyüklüğündeki deprem, bölge halkını endişelendirirken deprem uzmanları da sarsıntıyla ilgili yorumlarını paylaştı.

Prof. Dr. Yaltırak: “O fayda 10 bin yıl daha o büyüklükte deprem olmaz”
Haber albümü için resme tıklayın

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, 01-12-2023 03.18’de kaydedilen depremin merkez üssü Elbistan'ın Yalıntaş Mahallesi oldu. AFAD'ın, Malatya ile yakınlığı nedeniyle Akçadağ ilçesini merkez üssü olarak açıkladığı düşünülen deprem, yerin 5 kilometre altında meydana geldi. Sarsıntı, Elbistan'daki vatandaşları uykudan uyandırdı.

Yaklaşık 10 ay önce 2 büyük depremi yaşayan bölge halkında tedirginliğe neden olan deprem sonrasında değerlendirme yapan deprem uzmanı Baturhan Öğüt, sarsıntının kısa bir fay üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

Depremin merkez üssünü Malatya’nın Akçadağ ilçesi olarak baz alan Öğüt, “Jeolojik kesitlere baktığımız zaman bölgedeki kısa bir fay parçası üzerinde oldu. Depremin Malatya-Ovacık fay zonu ile ilişiği yoktur. Endişelenmeyiniz” açıklamasında bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ise, Elbistanlı bir sosyal medya kullanıcısının depremle ilgili sorusunu yanıtladı.

Elbistanlı vatandaşın, “Depremler burada hiç bitmiyor. Büyük bir deprem endişemiz var. Bölge rahatlamadı mı? Daha fazla korkmalı mıyız?” şeklindeki sorularına ne cevap veren Prof. Dr. Yaltırak, Çardak fayını işaret ederek, “O fayda 10 bin yıl daha o büyüklükte bir deprem olmaz” dedi.

01 Ara 2023 - 13:35 - Güncel