Ustalardan vatandaşlara çatılarınızı kontrol ettirin uyarısı

Elbistan’da çatı işi yapan ustalar, deprem sonrasında yapıyla birlikte hareket eden çatıların da hasar görmüş olabileceğini belirterek vatandaşlara ‘çatılarınızı kontrol ettirin’ uyarısında bulundu.

 

Elbistan’da, hafta sonunda etkili olan fırtına ve şiddetli rüzgarın, çok sayıda apartman ve evin çatısını uçurması üzerine, ustalardan uyarı geldi.

6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi sonrasında hasar alsa da ayakta kalan yapıların, betonarme bölümlerinde tamirat ve onarımdan geçtiğini hatırlatan çatı ustaları, çatılar da ise sadece bariz hasarların giderildiğini hatırlattı.

Çatıların, yapım esnasındaki hatalar nedeniyle de fırtınaya ya da rüzgara dayanamamış olabileceğini ifade eden çatı ustaları, “Elbette işçilik hatası sonucu da olabilir. Ancak depremde sarsıntıyla beraber çatılar zarar görmüş ve bina ile bağlantı noktalarında kopmalar veya oynamalar yaşanabilir. Vatandaşlarımızın binalarında oturmaya başlamadan önce mutlaka çatılarını da detaylı bir incelemeden geçirmesi gerekiyor. Bu incelemeler, oluşabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçebilir” şeklinde konuştular.

 

28 Kas 2023 - 17:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel