Fırtına şehri esir aldı, kar kendisini gösterdi

Elbistan’da, fırtına ve şiddetli rüzgar 2 gün boyunca etkili olurken, vatandaşlar yeni haftanın ilk gününe karla uyandı.

Fırtına şehri esir aldı, kar kendisini gösterdi
Fırtına şehri esir aldı, kar kendisini gösterdi
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan, soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Hafta sonunda aralıksız olarak süren fırtına ve şiddetli rüzgar nedeniyle birçok yerde evlerin çatısı uçtu. Ağaçları ve konteynerleri de deviren fırtına, vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Fırtınan en büyük zararı verdiği bölgelerden biri ise Battalgazi Mahallesi’ndeki 4 katlı bir apartman oldu. Apartmanın tonlarca ağırlıktaki çatısı, fırtınaya dayanamadı. Fırtına, çatıyı yerinden sökerek metrelerce uzaktaki boş arsaya düşürdü. Uçan çatının gürültüsü, 12 dairenin bulunduğu apartmanda büyük korkuya neden oldu. Bazı apartman sakinleri ise deprem olduğu düşüncesi ile panik yaşadı.

Çatı parçalarının telleri koparması nedeniyle de elektrik kesintisi yaşandı. Ekiplerin kopan telleri yenilemesinin ardından bölgeye tekrar elektrik verildi.

Fırtına nedeniyle, Yeşilyurt Mahallesi’nde de benzer görüntüler yaşandı. Bir apartmanın çatısı söküldü.

Kırsal mahallelerde de olumsuzlukları beraberinde getiren şiddetli rüzgar, bir evin çatısını ortadan ikiye böldü. Çatının kopan kısmı sağlam bölümün üstünde kalırken bazı parçalar da etrafa saçıldı. O esnada evde bulunanlar ise, büyük panik yaşadı.

İlçe merkezinde konteynerler de adeta kağıt gibi savruldu. Hacı Esat Caddesi'nde bulunan boş konteyner, yaklaşık 5 metre sürüklendi. Konteyner, ters dönüp yol ortasında kaldı. O esnada yolda araç bulunmaması, olası bir kazanın önüne geçti.

Fırtına yer yer de elektrik kesintilerine neden oldu. Elektrik kesintileri sonucunda bazı evlerdeki elektronik eşyaların da zarar gördüğü belirtildi.

Yağışla birlikte yollarda da su birikintileri oluştu. Sürücüler, su birikintileri nedeniyle zor anlar yaşadı.

Hafta sonunu fırtınanın etkisinde geçiren Elbistan’da, sıcaklıkların düşmesi ile birlikte yağmur da yerini kısa süreli de olsa kara bıraktı. Sabahın ilk ışıkları ile etkisini gösteren kar nedeniyle araçların üzeri beyaz örtü ile kaplandı. Mevsimin ilk karı, sıcaklığın artmasıyla birlikte kısa sürede eridi.

Elbistan’da, 2 gün süreyle etkili olan yağmurla birlikte metrekareye toplam 35 kilogram yağış düştü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni haftada Elbistan’da az bulutlu bir havanın hakim olacağı tahmininde bulundu.

27 Kas 2023 - 16:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel