Konteyner kentlerin selden korunması için Til Deresi’nin güzergahı değişiyor

Elbistan Kaymakamlığı, konteyner kentlerin hemen yanı başından geçen ve kapalı vaziyetteki Til Deresi’nde oluşabilecek sel ve taşkın riski göz önünde bulundurularak güzergahının değiştirilmesi amacıyla ilk adımı attı.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman, konteyner kentler ve bölgesindeki diğer yapıların sel ve taşkın riskinden korunması amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirdiklerini söyledi.

Ataman, bu çerçevede kapalı bulunan Til Deresi’ndin güzergahının değiştirilerek Ceyhan Nehri’ne ulaştırılması için Devlet Su işleri Afşin 204. Şube Müdürlüğü’nce çalışma başlatıldığını belirtti.

MÜSİAD, DEİK, PAK ve KİLER konteyner kentlerle ilgili bölgede bulunan diğer alanların, olası sel ve taşkına karşı daha güvenli hale getirileceğini ifade eden Kaymakam Ataman, çalışmanın da kısa sürede tamamlanacağını dile getirdi.

Kaymakam Ataman, “Birkaç gün içerisinde tamamlanması planlanan çalışma neticesinde; ilgili derenin taşması ve risk oluşturmasının önüne geçilmesi sağlanacak. Güzergâh değişikliği sayesinde derenin Pınarbaşı’na akma ihtimali de engellenerek ilçemizin içme suyu kaynağı bu şekilde korunmuş olacak” dedi.

 

21 Kas 2023 - 16:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel