Öztunç, depremzedeler için toplanan paranın akıbetini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, deprem bölgesine yardım için düzenlenen ‘Tek yürek Türkiye’ kampanyasında toplanan parayla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

 

Bu konuda TBMM’ye verdiği soru önergesine İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından verilen cevaptaki tutarla; canlı yayında belirtilen rakam arasında yaklaşık 30 milyar liralık bir kayıp olduğunu dile getiren Öztunç, “Bakan Yerlikaya, soru önergesine verdiği cevapta, deprem felaketinin ardından yapılan kampanya ile 85 milyar 697 milyon 129 bin lira bağış toplandığını ve bu tutarın 57 milyar 553 milyon 23 bin lirasının deprem bölgesindeki afetzedelere hane başı ödeme, vefat yardımı, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner, tuvalet, gıda ve hijyen kolisi alımları için kullanıldığını belirtti.

15 Şubat’ta yapılan ve televizyon kanallarında canlı yayınlanan bağış kampanyasında 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplandığı ilan edilmişti. Bakan Yerlikaya’nın verdiği cevaptan anlıyoruz ki 29 milyar 449 milyon liradan fazla bir tutar ortada yok. Nerede bu para?” dedi.

Öztunç, “Milyonlarca kişinin önüne çıkıp kişisel reklamlarını yapar gibi milyonlarca lira bağışladığını söyleyen isimler bu millete olan sorumluluklarını yerine getirdi mi getirmedi mi? Bu kişiler kimler? Mutlaka açıklanması lazım. Öte yandan deprem bölgesine yapılan yardımların büyük çoğunluğunun kaynağının bu bağış kampanyasından olduğu anlaşılıyor. İnsanlar evsiz, hayatsız, kimsesiz kaldılar. Peki devlet nerede? Meclis’ten bütçe geçiriliyor. Şuraya şu kadar kaynak ayırdık diye övünüyorlar. Hangisi doğru? Depremin üzerinden bile rant elde etmeye çalışılmak istendiğini düşünmek bile istemiyorum” ifadelerini kullandı.

20 Kas 2023 - 17:40 - Güncel