Mihrican bu yıl bahçe ve bostanları teğet geçti

Ekinözü'ne bağlı Akpınar Mahallesi'nde, bu yıl mihricanın etkilemediği bahçe ve bostanlarda kasım ayında domates hasadı yapılabiliyor.

Mihrican bu yıl bahçe ve bostanları teğet geçti
Haber albümü için resme tıklayın

Eski milli güreşçi Abdurrahman Yetişken ve Sağlık Bakanlığından emekli eşi Hatice Yetişken, daha önceki yıllarda böyle bir durumun nadir yaşandığını belirtti.

Mihricanla birlikte bahçelerden hasat yapılmadığını hatırlatan emekli milli güreşçi Abdurrahman Yetişken: “Akpınar mahallesinde yaklaşık 3.5 dönüm alana çeşitli bostan ürünleri diktik. Tamamen organik olan bahçemizde çok şükür güzel ürünler aldık. Genellikle Eylül ayında mihracan soğukları olur ve bostanı vurur. Bu yıl, bugüne kadar aşırı soğuk bir iklim görülmedi. Bu sebeple bostanda bulunan; domates, biber, patlıcan, kavun ve karpuzu hala topluyoruz" dedi.

Yetişken Akpınar mahallesi için kullanılan bir söz olduğunu söyleyerek şunları ilave etti:

"Buranın temiz havası meşhurdur. Burada eskilerin bir sözü var: 'Yüz yaşında ölene genç gitti' derlermiş.”

Sağlık bakanlığından emekli Hatice Yetişken ise, bahçeden 18 Kasım'da bile kırmızı domatesin toplandığı, biberlerin ve çeri cinsi domateslerin çiçek açtığı bir yılın az görüleceğini belirttikten sonra şunları söyledi:

"Başta emekli, sonra doğayı seven herkesi Ekinözüne, Akpınar'a gelip hobi bahçesi yapmalarını tavsiye ediyorum. Hem Elbistan merkeze çok yakın, hem de çok temiz havası var. Ürünlerimiz yüzde yüz organik. Buranın kendine has bir rüzgarı var, tarım zararlısı için ilaç da kullanmaya gerek kalmıyor.”

19 Kas 2023 - 13:29 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel