Yıllardır çeşmelerden içtikleri suya hasret kaldılar

Elbistan’a bağlı Karaelbistan Mahallesi’nde Şar Dağı’ndaki kaynaktan çıkan Mekan suyunu depoya aktarılan borular, altyapı çalışmaları nedeniyle zarar görünce mahalle halkı yıllardır kana kana içtikleri suya hasret kaldı.

Yıllardır çeşmelerden içtikleri suya hasret kaldılar
Yıllardır çeşmelerden içtikleri suya hasret kaldılar
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan’ın en büyük kırsal mahallelerinden biri olan Karaelbistan’da, Şar Dağı’ndaki kaynaktan çıkan su, mahalle halkının kazma ve küreklerle imece usulü çalışması sonucu borularla depoya ulaştırıldı. Depodan da mahalle içindeki çeşmelere ulaştırılan Mekan suyu, sadece mahalle halkı değil Elbistan’daki diğer vatandaşlarca da içme suyu olarak kullanıldı. Yaklaşık 50 yıldır çeşmelerden akan suyu, depoya ulaştıran boru hattı, TOKİ konutlarının yapımı esnasında zarar gördü. Mahalle halkının yoğun şikayetine rağmen iletim hattı bir türlü tamir edilmedi. Vatandaşlar da çareyi, kırılan boruyu yüzeye çıkarıp, bidonlarla evlerine su taşımada buldu.

Mahalle sakinleri, Mekan suyunun tekrar çeşmelere verilmesi için ilgililere çağrı yaptı. İnşaat çalışmasında parçalanan boruların yenilenmesini isteyen vatandaşlar, “Bu su, mahalle halkının günlerce uğraşı ve emeği sonucu çeşmelere verilmişti. Yıllardır da kullanıyorduk. Sadece biz değil Elbistan halkı da buradan evine su götürüyordu. Ama aylardır çeşmelerden su akmıyor. Kırılan boruları bir türlü yapmadılar. Biz de mecburen kırık borudan bidonlarla evlerimize su taşıyoruz. Zaten mahallemizde içme suyu kesintileri sıklıkla yaşanıyor. Mahalle halkının bu çilesinin sona ermesi için ilgililerden bir an önce hatları yenilemelerini bekliyoruz” dediler.

 

 

19 Kas 2023 - 11:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel