AFAD, ‘turuncu’ kodla uyardı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 18 Kasım Cumartesi günü etkili olması beklenen kuvvetli sağanak yağış için Kahramanmaraş’ı ‘turuncu’ kodla uyardı.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Elbistan’da cumartesi ve pazar günleri için kuvvetli sağanak yağış beklendiği tahmininde bulundu. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, aralarında Kahramanmaraş’ın da yer aldığı 29 il için turuncu, 26 il için sarı uyarı olmak üzere toplam 55 il için meteorolojik uyarı yaptı.

Yapılan değerlendirmelere göre; 18 Kasım Cumartesi günü; Adana, Afyonkarahisar, Antalya, Bingöl, Bursa, Burdur, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, Mersin, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kahramanmaraş, Niğde, Rize, Sivas, Tunceli, Trabzon, Bayburt, Karaman, Tekirdağ ve Yalova’da sağanak yağışın etkili olması bekleniyor. Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılırken ekipler de teyakkuz haline geçti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) konuyla ilgili olarak, “Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz” uyarısında bulundu.

17 Kas 2023 - 17:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel