General: "Sicil kaydı bürosu kooperatifimizden bağımsız hizmet vermektedir"

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, esnaf sicil kaydı işlemlerinin kooperatiften bağımsız olarak yapıldığını söyledi.

 

Başkan General, KOSGEB'in verdiği destekten yararlanmak isteyen esnafların, sicil kaydı başvurusunda yoğunluğa neden olduğunu hatırlattı.

Başkan General, kamuoyunda esnafların sicil kaydı taleplerinin gecikmeyle karşılanmasında Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin dahli bulunduğu yönünde yanlış bir kanı oluşturduğunu dile getirdi.

Sicil kaydı işlemlerinin, kooperatifin asli görevi olmadığını sadece esnaflara kolaylık sağlamak için birim şeklinde yapıldığını vurgulayan Başkan General, "Sicil kaydı birimi, doğrudan kooperatifimize bağlı olarak hizmet vermiyor. Buradaki işlemler, Kahramanmaraş merkezden onaylanıyor. Son günlerde KOSGEB gibi kuruluşlardan hibe ya da kredi almak isteyen esnafların sayısı ciddi şekilde arttı. Bu da işlemlerde yoğunluğa neden oldu. Bazı esnaflarımızın işyeri sahipliği, adres ya da ticari kodlarında ekleme-çıkarma yapılıyor. Bu değişikliklerin onaylanması için de işlemlerin Kahramanmaraş'taki merkez tarafından yapılması gerekiyor. Bu işlem de yoğunluk nedeniyle 2 güne kadar uzayabiliyor. Esnaf sicil gazetesinde yayınlanması gerektiğinde ise bu süre 1 haftayı buluyor.

Bu işlemler ve talepler için de belirli bir ücret alınıyor. Sicil kaydı biriminin, kooperatifimizle bağı olmadığı için esnaflardan alınan kayıt ücretlerinin de bizim tarafımızdan talep edilmesi mümkün değildir. Kamuoyunda ve esnaflarımız arasında bu yönde oluşan bilgi kirliliğinin önüne geçmek amacıyla açıklama yapma ihtiyacı hissettik.  Esnaf sicil kaydı işlemleri, kooperatifimizden ayrı ve müstakil olarak yapılmaktadır. İş ve işlemlerdeki, gecikme ya da diğer taleplerin kooperatifimizle bağdaştırılmaması gerekmektedir " ifadelerini kullandı.

17 Kas 2023 - 17:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel