206 kilometrelik enerji hattının ÇED’i durduruldu

Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde üretilen elektriğin, 3 ildeki konut ve işyerlerine ulaştırması planlanan 206 kilometre uzunluğundaki enerji iletim hattını Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci durduruldu.

Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik’e, 206 kilometre uzunluğunda yeni bir elektrik iletim hattı daha eklenmesi için çalışma başlatılmıştı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’nce hayata geçirilecek 400 kV Karakaya - Elbistan-B (Çobanbeyli) Elektrik Enerjisi İletim Hattı (EEİH) projesinin yatırım bedeli ise 473 milyon 688 bin lira olarak açıklanmıştı.

Elbistan ve Afşin’le birlikte Diyarbakır’ın Çüngüş; Malatya’nın Pütürge, Battalgazi, Yeşilyurt, Akçadağ ve Darende ilçelerini kapsayan proje, yüz binlerce insana elektrik ulaştırmayı ön görüyordu. 206,4 kilometre uzunluktaki Karakaya – Elbistan-B (Çobanbeyli) elektrik iletim hattının 1,99 km’lik kısmı Diyarbakır, 64,66 km’lik kısmı Malatya ve 139,75 km’lik kısmı ise Elbistan ve Afşin sınırları içinden geçiyordu.

Elbistan’a bağlı 12, Afşin’de de 6 kırsal mahalleyi etkileyecek projede, çok sayıda taşınmaz için de kamulaştırmalar yapılmıştı.

TEİAŞ’ın, bu dev proje ile ilgili olarak başlattığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda görüşüldü. Bakanlık, o dönemki birim fiyatlarla 500 milyon liraya yaklaşan projenin ÇED dosyasını iade etti. TEİAŞ’ın yeni bir ÇED sürecini ne zaman başlatacağı ise netlik kazanmadı.

 

17 Kas 2023 - 17:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel