KSÜ Hastanesi, omurga eğriliği tedavisinde adından söz ettiriyor

Ülkemizde her 100 kişiden 3’ünde görülen omurga eğriliği (skolyoz) hastalığının tedavisi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Abdullah Özdemir, skolyoz bulgularına ve tedavi yöntemlerine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Omurga eğriliği olarak adlandırılan skolyoz hastalığında erken teşhisin önemine dikkat çeken Özdemir, “Omurgaya karşıdan baktığımızda omurgada görülen eğriliklere skolyoz diyoruz. Bu rahatsızlığı çocuklarda 8-10 yaş arasında daha sık görüyoruz. Hastalık erken evrelerinde fizik tedavi yöntemleri ile düzeltilebiliyorken, eğriliğin 45 dereceyi geçtiği durumlarda cerrahi tedavi gerekebiliyor. Bu yüzden erken tanı koymak bu hastalık için önemli. Bu tanıyı koymak biraz da anne babalara düşüyor. Çocuk, kıyafetini değiştirirken veya banyo yaparken sırtta asimetrik bir bozukluk sezmeleri durumunda ya da bir omuzun diğerinden daha yukarıda olması veya yeni başlayan bir ağrı olduğu zaman muhakkak bir doktora başvurmaları gerekiyor” dedi.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 2 yıldır bu hastalıkla ilgili cerrahi operasyonları yaptıklarını hatırlatan Özdemir, “20’ye yakın ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. Hastayı, yaklaşık 8 saat süren bir ameliyata alıyoruz. Ameliyatın ardından omurga ağrılarında hafiflemenin yanında buna eşlik eden fiziksel sorunlarında iyileşmeler ve hastanın solunum fonksiyonlarındaki bozulmalar önemli oranda düzeliyor. Ameliyat olunmazsa bu eğrilme durmuyor ve 90-100 derecelere kadar çıkabiliyor. Hastanın iç organlarına baskı yapıyor. Akciğer, kalp fonksiyonlarını bozuyor. O yüzden eğrilik 45 dereceyi geçtikten sonra muhakkak cerrahi tedavi olmaları hastaların ileriki yaşamlarını daha rahat yaşayabilmeleri için önem arz ediyor” şeklinde konuştu.