‘Sismizite azalsa da yıkıcı olmayan depremler sürebilir’

Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, 6 Şubat’taki asrın felaketinin merkez üssü Elbistan’da yıkıcı değerlere ulaşmayacak şekilde depremlere hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

 

İçelli, 6 Şubat depremlerinin etkilediği bölgelerde zamana doğru orantılı olarak artçı ve gerilim transferi ile oluşmuş depremlerin sıklığında azalmanın devam edeceğini söyledi.

Sismizitedeki azalma sürse de; bu sıklıkların azalmasının yine orta büyüklükte depremlerin olmayacağı anlamına gelmediğini savunan İçelli, “Elbistan’da, yıkıcı değerlere varmayacak şekilde depremlere hazır olacağız. Göksun’da da yine aynı şekilde durum söz konusu. Malatya merkezi etkileyebilecek 5,5 üzeri sismik tehlike beklemiyorum. Malatya fayına ait segmentler büyük oranda deşarj olmuştur. Savrun Fayı’nın güney parçası 5,8 civarı, kuzey parçası ise yine 5,0 gibi atımlar yapabilir. Depremlerin sıklığının ve büyüklüğün düşük olması, tekrar orta büyüklükte sarsıntıların olmayacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

 

15 Kas 2023 - 16:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel