Halk ekmekte kapasite 2 katına çıkıyor ücretsiz dağıtım sürecek

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Halk Ekmek Fabrikası’nın günlük kapasitesinin artırılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yaptıkları başvurunun onaylandığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

6 Şubat’taki asrın felaketi öncesinde dar gelirli vatandaşlara ekonomik katkı sunmak amacıyla 1 liradan satılan; deprem sonrasında ücretsiz dağıtılan halk ekmeğin kapasitesi 2 katına çıkıyor.

Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; halk ekmekte kapasitenin 10 binden 20 bine çıkarılacağını belirtti.

Ekmeğin maliyeti noktasında un elde etmek için belediye ait arazilerde buğday ekimi yaptıklarını; enerji giderini de bünyelerindeki güneş enerjisi santrali ile karşıladıklarını hatırlatan Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:

“Elbistan Belediyesi olarak halkımızın temel ihtiyaçlarına destek olma noktasında önemli bir adım daha atmanın gururunu yaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle, şehrimizin halk ekmek fabrikasının günlük üretim kapasitesini 10 binden 20 bine çıkarma talebimiz onaylandı. Tesisimizin tamamlanmasıyla birlikte günlük 20 bin adet kapasiteye çıkacak olan halk ekmek fabrikamız, artık daha geniş bir kitleye ulaşacak ve ücretsiz olarak sunulmaya devam edecektir. Ücretsiz dağıtılan ekmeğimizin belediye olarak bize hiçbir maliyeti yok. Çünkü belediyemize ait 330 dönümlük arazimize ektiğimiz buğday ve açık pazar alanı üzerine kurduğumuz GES santralimiz ile kendi elektriğimizi üretiyoruz. İşçilikte ise yine belediyemiz bünyesinde çalışan personelimizi kullanıyoruz.”

Halk ekmeğin daha geniş kapsamlı olarak dağıtılacağını bildiren Başkan Gürbüz, “Bu kapasite artışıyla beraber, dar gelirli vatandaşlarımız başta olmak üzere, kent merkezi ve özellikle kırsal mahallelerimizde yaşayan hemşerilerimize ücretsiz ekmek hizmetimiz kesintisiz olarak sürecek. Halk Eğitim Fabrikamızın kapasitesini artırmak, sadece daha fazla ekmeğin üretilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda toplumumuzun en hassas kesimlerine somut bir destek sağlayacak.

Belediye olarak, halkımızın refahını ve sağlığını artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Halk ekmek fabrikamızın kapasite artışının şehrimize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

15 Kas 2023 - 10:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel