Hak sahipliği itiraz sonuçları açıklandı

Elbistan'da, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), hak sahipliği itiraz başvuru sonuçları açıklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Listeler muhtarlıklarda askıya çıkarılırken, depremzedeler e-Devlet üzerinden de sonuçları görebilecek. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elbistan’daki depremzedelere tanınan hak sahipliği başvuru sonuçları 6 Ekim tarihi itibariyle açıklamıştı. İtirazların ise 20 Ekim'e kadar yapılması istenmişti. Elbistan’da, hak sahipliği için 16 bin 597 başvuru alındı. Bunlardan en fazla başvuru ağır hasarlı binalar için yapıldı. Ağır hasarlı binalarla ilgili başvuru sayısı 7 bin 200 oldu. Yıkık binayla ilgili başvuru sayısı 3 bin 562 olurken; 2 bin 657 orta hasarlı, 2 bin 839 acil yıktırılacak ve 339 da diğer kategorisinde başvuru alındı. Bu başvurulardan 13 bin 449'u konut, 2 bin 764'ü ticarethane, 305 ahır ve 79'u da samanlık olarak alındı. 5 bin 380 başvuru da reddedildi.

20 Ekim itibariyle sona erecek itiraz sürecinde 3 binden fazla kişinin talebi değerlendirmeye alınırken Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İtiraz Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Komisyonu, itirazları değerlendirip karara bağladı. 

Komisyonun nihai sonuçları açıklanmaya başladı. İtirazda bulunanların hak sahipliğini inceleyen komisyon, 'kabul' ya da ‘ret' şeklinde yeniden açıkladı.

İtiraz Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Komisyonu'nun almış olduğu itiraz dilekçeleri değerlendirilerek, ilgili muhtarlıklara askıya çıkarılması için gönderilmekle beraber e-devlet üzerinden de açıklanmaya başlandı.

14 Kas 2023 - 19:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel