‘Elektrikte arz güvenliği için yerli kömür kullanımı devam edecek’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, arz güvenliği için yerli kömür kullanımına devam edileceğini duyurdu.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Türkiye’nin en büyük linyit kömürü rezervi, Elbistan-Afşin topraklarında bulunuyor. Rezervde olduğu gibi ülkenin en büyük termik santralleri de aynı bölgede faaliyet gösteriyor. Uzun yıllardır çevre ve insan sağlığına verdiği zararla gündemden düşmeyen ve özel sektöre devredilen Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 6 Şubat’taki asrın felaketinde aldığı hasar sonrası tekrar faaliyete geçmedi. Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali ise, onarımın ardından elektrik üretimine başladı. Yine Afşin ilçesinde planlanan C Segmenti ve Elbistan topraklarında kurulması düşünülen özel sektöre ait 2 termik santral projesi de çevre kirliliğine yol açacağı gerekçesi ile iptal edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elbistan ve Afşin bölgesini enerji üretiminde başkent konumuna taşısa da başta akciğer kanseri olmak üzere insan sağlığı ve hava kirliliği noktasında da tartışmaların odağında olan yerli kömürle ilgili ‘devam’ kararlılığını yineledi.

2024-2028 arasını kapsayan 12. Kalkınma Planı’nda arz güvenliği için yerli kömür kullanımına devam edileceğini duyuran bakanlık, “Çevresel etkileri azami ölçüde göz önünde bulundurarak yerli kömür kullanımına devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kömür yakıtlı termik santrallerin çevresel etki ve verimlilik açısından rehabilite edileceği paylaşımı yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kömürün; hidrojen, metanol ve amonyak üretimi gibi daha çevreci kullanımı için de Ar-Ge faaliyetleri yürütüleceğinin bilgisini verdi.

14 Kas 2023 - 17:11 - Güncel