Oda başkanlarından Rezerv Yapı Alanı belli olsun çağrısı

Elbistan’da faaliyet gösteren meslek odalarının başkanları ve temsilcileri; Rezerv Yapı Alanı’yla ilgili biran önce adım atılması gerektiğini açıkladı.

Oda başkanlarından Rezerv Yapı Alanı belli olsun çağrısı
Oda başkanlarından Rezerv Yapı Alanı belli olsun çağrısı
Haber albümü için resme tıklayın

Kent ekonomisini sadece tarım ve küçük sanayi sitesi ile ayakta tutmaya çalıştığını vurgulayan oda başkanları, Rezerv Yapı Alanı’nda inşaatların gecikmesi halinde Elbistan’ın kan kaybetmeye devam edeceğinin altını çizdiler.

Elbistan’daki meslek odası başkanlarının aylık olarak gerçekleştirdiği istişare toplantısı, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Yunus Ağır’ın ev sahipliğinde yapıldı.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur’un da katıldığı toplantıda; 6 Şubat’taki asrın felaketinde büyük yıkım yaşayan şehrin yeniden ve hızlı bir şekilde toparlanması için atılacak adımlar görüşüldü.

Toplantıda; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Elbistan’ın ticaret merkezi konumundaki bölgede uygulayacağı Rezerv Yapı Alanı’nın sınırlarının belirsizliğinin ortaya çıkardığı sıkıntılar dile getirildi.

Esnaflara verilen nakdi destek ya da kredilerin şehrin ekonomisine çözüm olmadığını belirten oda başkanları, kalıcı adımın Rezerv Yapı Alanı’nın sınırlarının en kısa sürede belirlenip inşaatların başlaması olduğuna işaret ettiler.

Daha önce 56 hektar olarak açıklanan Rezerv Yapı Alanı’nın çerçevesinin daraltıldığı yönünde bilgi aldıklarını hatırlatan oda başkanları; “Şehrin ekonomisi, sadece küçük sanayi sitesi ve tarımla ayakta durmaya çalışıyor. Rezerv Yapı Alanı’nda işyerlerinin durumu ne olacak? Hangi bölgeler de ticari alanlar olacak? Konutlar nerede olacak? Bunlarla ilgili hiç kimse bir şey bilmiyor. Bakanlık da bu konuda adım atmadığı gibi bilgi kirliliğini ortadan kaldıracak açıklama da yapmıyor. Esnafın yoğun olarak bulunduğu şehir merkezinin geleceği konusunda hem esnafımızda hem de vatandaşımızda bir karamsarlık hakim. Herkesin soru işaretleri var. Net bir bilgi alamıyoruz. Önümüzü görmemiz gerekiyor. Bu konuda acil olarak adım atılmazsa Elbistan daha da çok göç verir. Çevremizde depremden etkilenen bölgeler de ihaleler yapılıp inşaatlar başladı. Öznemizi Elbistan olarak belirleyip hep beraber etmemiz gerekiyor. Yaralarımızı sarmada geç kalırsak bundan en çok zararı yine Elbistanlı görecek” ifadelerini kullandılar.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur ise, “STK temsilcilerimiz ve oda başkanlarımızla ile bir araya gelerek Elbistan’ımızı yeniden ayağa kaldırmak, hak ettiği noktaya taşımak için istişare ettik. Tüm çaba ve emekler, yeniden daha güzel yarınlarımız için” dedi.

14 Kas 2023 - 17:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel