Alzheimer hastalarına destek olacak derneğin temsilciliği açıldı

Alzheimer Demans Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği’nin Kahramanmaraş İl Temsilciliği görevine Meva İnsani Yardım Derneği Başkanı Kezziban Götürler getirildi.

 

Alzheimer Demans Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği, Türkiye’de görülme sıklığı gün geçtikçe artan Alzheimer, demans ve Parkinson hastalarına tedavi süreçlerinde destek olmak ve aileleri ile dayanışma amacıyla bir süredir faaliyetlerine devam ediyor. Derneğin, Kahramanmaraş’ta il temsilciliği açılmasıyla ilgili de Elbistan’da faaliyet gösteren Meva İnsani Yardım Derneği Başkanı Kezziban Götürler tarafından girişimde bulunulmuştu.

İl genelinde bu hastalıklarla boğuşan insanlara yol göstermek, destek olmak için il temsilciliği görevi, Alzheimer Demans Parkinson Hasta ve Yakınları Derneği Genel Başkanı Hakan Bektaş tarafından Götürler’e tevdi edildi.

Götürler, kısa süre içinde temsilcilik açılmasıyla ilgili çalışmalara başlayacaklarını belirterek, “Dernek faaliyetleri hastaların daha iyi bakımı ve bu süreçte bakımı üstlenen yakınlarından sigortalı olması için genel başkanımız Sayın Hakan Bektaş TBMM nezdinde yasa sunulması için girişimde bulunmuştur. Ayrıca hastaların bakımını kolaylaştırmak amacıyla hasta yakınları başucu kitabı çıkarmıştır.

Biz de en kısa sürede temsilcilikle ilgili çalışmalarımızı tamamlamak istiyoruz. İlk ve en önemli hedeflerimizden birisi de Elbistan’da Alzheimer gündüz yaşlı bakım evi açmak olacak. Çünkü bu hastalar ve bakan aileler yalnız bırakılmaktadır. Bu hastalık her geçen gün ülkemizde çoğalmaktadır ve bakımı da çok zordur. Hastaya bakan ailelere manevi destek maddi destekten daha önemlidir.  Rabbim bu illet hastalığı kimseye yaşatmasın.

Bakıcı Değil Evlatım adlı kitabım dada belirttiğim gibi ben de elimden geldiğince hasta ziyaretlerimi ve onlara bakan ailelerle İrtibat kurarak desek vermeye çalışıyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de dernek çatısı altında faaliyetlerimizi ve programlarımızı arttırarak sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

14 Kas 2023 - 16:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel