Oluşumu milyonlarca yıl süren dev kaya artçılara dayanamadı

Elbistan’a bağlı Atmalı Kaşanlı Mahallesi’nde bulunan ve Kapadokya’daki Peribacaları ile olan benzerliğinden dolayı ‘Elbistandokya’ adı verilen bölgedeki dev kaya kütlesi, artçı depremlere dayanamadı.

Oluşumu milyonlarca yıl süren dev kaya artçılara dayanamadı
Oluşumu milyonlarca yıl süren dev kaya artçılara dayanamadı
Haber albümü için resme tıklayın

 

Bölgede hayvancılık yapanların altını doğal ağıl olarak kullandığı yaklaşık 1000 tonluk kaya çıkıntısında, 6 Şubat’taki asrın felaketi sonrasında büyük çaplı çatlaklar oluşmuştu.

Atmalı Kaşanlı Mahallesi’nde 20 yıl önce keşfedilen ve 20 milyonda oluştuğu tahmin edilen, Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle de ‘Elbistandokya’ olarak adlandırılan bölge de, 6 Şubat’taki 7,6 büyüklüğündeki depremden olumsuz etkilendi. Yanardağların püskürttüğü lavlar ve tüf denilen katmanın erozyon, su ve rüzgâr yardımıyla aşınmasının ardından oluşan ‘koyun yatağı’ olarak adlandırılan bölgede büyük yıkım gerçekleşti. Bölgedeki küçükbaş hayvan yetiştiricileri tarafından altı ağıl olarak kullanılan kaya parçasında ilk deprem sonrasında çatlaklar oluşmuştu. Asrın felaketi sonrasında açılan çatlaklar, boşlukta duran yaklaşık 1000 ton ağırlığındaki kaya çıkıntısının yerinden kopmasına neden oldu.

Yaklaşık 300 koyunu içine alacak büyüklükteki alan, parçalanan kayalarla kaplandı. Kopan parçanın hemen yan tarafındaki ana kayadaki diğer çatlakların da derinleştiği gözlerden kaçmadı. Sürünün olmadığı anda yıkımın gerçekleşmesi can ve mal kayıplarını önledi.

 

 

13 Kas 2023 - 17:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel