AK Parti'de aday belirleme takvimi netleşti

AK Parti’de yerel seçimler öncesinde aday adayları yavaş yavaş kendisini göstermeye başlarken resmi başvurular ise, 9-17 Kasım tarihleri arasında alınacak.

AK Parti'nin 31 Mart 2024'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim dönemi ve seçim takvimi çalışmaları fiilen başladı. Bu kapsamda AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında belirlenen takvime göre, 9 Kasım Perşembe başlayacak aday başvuruları 17 Kasım'da sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu da; seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevinden ayrılması gerekenler için tarihi açıkladı. Kamu görevlilerinin aday olabilmesi için 1 Aralık 2023’e kadar görevlerinden ayrılması gerekiyor.

Elbistan’da, belediye başkanlığı için aday adaylığını duyuranlar çalışmalarının da startını verirken birçok siyasi ve iş dünyasından isimlerin de önümüzdeki günlerde resmi başvurularını yapmaları bekleniyor.

AK Parti, daha önceden sandık kurarak yaptığı temayül yoklamasında da değişikliğe gitti. Yerel seçimler için temayül yoklaması 19 Kasım'da elektronik ortamda tüm illerde aynı anda yapılacak.

08 Kas 2023 - 16:08 - Güncel