Karatutlu: “Hasar tespitleri yetersiz ve düzensiz yapıldı”

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarının yetersiz ve düzensiz olduğunu söyledi.

Karatutlu, hasar tespiti çalışmaları ve orta hasarlı binaların durumuna ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından geçen 9 aylık süreyi doğum süreci olarak değerlendiren Karatutlu, güçlendirme ruhsatı verilmeyen belediyelerin varlığına dikkat çekti.

Güçlendirme ruhsatı alamayan orta hasarlı binalarla ilgili sorunların devam ettiğini vurgulayan Karatutlu, vatandaşların serzenişlerini de dile getirerek, “Vatandaş diyor ki 'uygun olmayan alan tanımı bu binaların ruhsatları 8-10 kata kadar verilirken yok muydu? Hemen deprem sonrası mı ortaya çıktı?' Binlerce insanı mağdur eden belediyelerin sorumluları da hesap vermelidir. Vatandaşların bu dönemde yaşadıkları maddi ve manevi kayıplar yanında orta hasarlı bina, hasarlı bina sahipleri şehri yönetenlerce cezalandırılmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

08 Kas 2023 - 16:04 - Güncel