Mısır anızları elektrik enerjisine dönüştürülüyor

Elbistan’da hasadı yapılan cin mısırının tarlada kalan anızları makinelerle kesilip balya haline getirildikten sonra elektrik enerjisi üretmek için biyokütle tesislerine gönderiliyor.

Mısır anızları elektrik enerjisine dönüştürülüyor
Mısır anızları elektrik enerjisine dönüştürülüyor
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin en büyük 4.ovası olan Elbistan Ovası’nda cin mısırı hasadı sürüyor. Hasattan sonra tarlada kalan ürün sapları, yasak olmasına rağmen yeniden ekimde kolaylık sağlaması amacıyla yakılıyor. Anız yangınları, toprak, çevre ve insan sağlığı açısından önemli zararlar doğurabiliyor. Her yıl bu dönemde şehrin üzeri, yakılan mısır saplarından çıkan dumanlarla kaplanıyor. Topraktaki faydalı mikroorganizmaları yok eden bu yönteme başvuranlar için cezai müeyyideler uygulanıyor.

Anız yangınlarını büyük ölçüde azaltan ve tarlada kalan atıkları ekonomik bir ürüne dönüştüren yöntem çevre illerin ardından Elbistan’da son dönemde kullanıyor. Bu yöntemde; hasadın ardından özel aparat takılı olan traktörler tarlaya giriyor. Aparatın bıçakları, tarladaki mısır saplarını kesiyor. Peşinden gelen başka bir traktör de tırmıkla hem kesilen sapları hem de biçerdöverden tarlaya dökülen parçaları yığın haline getiriyor. Yığına dönüşen mısır sapları için son işlemi dev traktörün çektiği balya makinesi yapıyor. Mısır sapları balya haline getirildikten sonra yakılmak üzere kamyonlara doldurulup biyokütle tesise gönderiliyor. Yüksek ısıda yakılan mısır saplarından elde edilen enerji, türbinlere aktarılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Çiftçiler ise bu yöntemin, tarlanın sürüm ve ekim işlemlerinde büyük kolaylık sağladığını belirtiyorlar. Mısır saplarını bertaraf etmenin zorluğuna dikkat çeken çiftçiler, “Tarlamızda hasattan sonra kalan ne varsa topluyorlar. Tarlamız tertemiz oluyor. Bu sayede bizim de işlerimiz kolaylaşıyor. Balya yapıp götürüyorlar. Çevre illerdeki biyokütle tesislerinde yakılıp elektrik üretiliyor” diye konuştular.

03 Kas 2023 - 17:08 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel