Asrın dayanışmasını 1 ayda resmetti

Elbistan’da, 6 Şubat’taki asrın felaketi olarak nitelenen deprem sonrasında ülke çapında gösterilen birlik ve beraberlikle dayanışma, Elbistan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) duvarına resmedildi.

Asrın dayanışmasını 1 ayda resmetti
Asrın dayanışmasını 1 ayda resmetti
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ressam Fuat Ekici tarafından 1 aylık emeğin ve çabanın sonucu olarak ortaya çıkan eser, asrın dayanışmasının da simgesi oldu.

Elbistan’ı adeta harabeye çeviren 7,6 büyüklüğündeki depremin yol açtığı yıkım ve ardından gösterilen birlikteliği ç içe geçen ellerle yansıtıldığı resminin açılışı gerçekleştirildi. Elbistan Bilim Sanat Merkezi’nin (BİLSEM) duvarına ressam Fuat Ekici tarafından 1 ayda çizilen resmin açılışına Koordinatör Kaymakam Tarık Orhan, Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, Eğitim Bir-Sen Elbistan Temsilcisi Ömer Yılmaz, Türk Eğitim-Sen Elbistan İlçe Temsilcisi İsmail Gündoğar, Hürriyetçi Eğitim-Sen Elbistan İlçe Temsilcisi Sefa Ketizmen katıldı.

Türk bayrağı altında birleşen elleri ve kalpleri anlatan resimle ilgili değerlendirme yapan BİLSEM Müdürü Mehmet Turaç, 6 Şubat depremi ile ilçemiz ve bölgemizde yaşanan üzücü olayların birlikte aşılabileceğini kurumumuzun duvarına resmetmek istedik. Yaşanan deprem sonrası farklı ülkeler ve milletlerden birçok kurum kuruluş ve gönüllü canlarını ortaya koyarak yardıma koştular, milletimizle birlikte olup bizlere yardımcı oldular. Deprem sürecinde yapılan yardımlarla gördük ki insanlığın dünyaya örnek olacak seviyede sergilediği bir ortam oluşturdu. 

Deprem sonrası kış şartlarının ağırlığı ile birlikte zihnimizde ağır izler bırakarak canlarımızın bizden ayrıldığı süreçte yardımların ardı arkası kesilmeden ulaştırılmaya çalışıldı. İş makinesini İstanbul'dan yükleyip 9 saatte deprem bölgesine gelen koca yürekli tır şoförünü, kamyonunun tekerlekleri patlak olmasına rağmen Konya'dan yüklediği yükü canı pahasına deprem bölgesine ulaştıran kardeşimizi, ardı arkası kesilmeden yollarda trafiği tıkayan yardım tırları ve iş makinelerini, dünyanın dört bir yanından evini çocuklarını işini bırakarak deprem bölgesine gelen arama kurtarma ekiplerini unutmadık” dedi.

Turaç, “Yapılan çalışmada; Ulu Camii, Çarşı Camii, Elbistan Şehir Müzesi, kaymakamlık binası, yıkılan binalar enkazlar göz önüne sergilenmiştir. Yardım kuruluşlarından Kızılay ve AFAD'ın gayretleri ön plana çıkartılmış. Dili, dini, milleti, rengi farklı olan insanlığın ortak çabası ile enkazların altından kurtarılan yaralılarımız, deprem şehitlerimiz ve bu milletin evlatları bayrak olarak simgelenmiştir. 

Birlik ve beraberliğin insan olmanın en büyük değer olduğu 6 Şubat depreminden sonra gözle görülür bir şekilde ortaya konmuştur.  Arama kurtarma, yardım çalışmaları ve sonrasında deprem bölgelerini tekrardan ayağa kaldırılması için çaba sarf eden herkesten Allah razı olsun, Rabbim hiçbir millete bu acıları yaşatmasın. Depremde şehit olanlara Allah'tan rahmet yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz.

Resmin çizen ressam Fuat Ekici başta olmak üzere kurumumuz görsel sanatlar öğretmeni Derya Ünlü ve görsel sanatlar bölümü öğrencilerimize ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran davetlilere teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin de; 6 Şubat’ın Elbistan için en acı tarihlerden biri olduğuna vurgu yaptı.

Depremin ve sonrasındaki asrın birlikteliğinin unutulmaması gerektiğine değinen Çetin, “Milletimiz adeta tek yürek olup tüm imkanlarıyla kardeşlerinin yardımına koştu. Milletimizin, acılar karşısında nasıl birbirine kenetlendiğini ve yaraları sarma seferberliğine omuz verdiğine şahit olduk. Yaşadığımız bu felaket karşısında da devlet-millet el ele dünyaya örnek olacak bir beraberlik sergiledik. Değerli ressamımız Fuat Ekici’nin bu eseri de yaşadığımız “asrın felaketi” karşısında “asrın dayanışmasını” simgeleyen en güzel örneklerden biri oldu. Eline ve emeğine sağlık” şeklinde konuştu.

03 Kas 2023 - 16:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel