Çift sıraya park eden sürücüler 436 liralık cezayı e-Devlet’lerinde görecek

Elbistan'da, özellikle çift sıra parklanma başta olmak üzere trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere kesilen 436 liralık cezalar, tebligat gönderilmediği için sadece e-Devlet üzerinden görülebiliyor.

Elbistan'da, özellikle çift sıra parklanma trafik kuralını hiçe sayan sürücülere trafik ekipleri ve kent güvenlik kameraları vasıtasıyla 436 TL trafik cezası uygulanıyor.

Elbistan’da deprem sonrasında trafik kurallarını göz ardı eden sürücülerin yol açtığı trafik park sorunu şehrin en önemli gündem maddelerinden biri olmaya başladı. Şehir merkezinin büyük bölümünde yıkılan binaların araç parkı olarak kullanılmasına rağmen özellikle Ahmet Karacabey, Azerbaycan, Malatya, Dulkadiroğlu ve Hamza Akbaş Caddeleri’nde hatalı parklanmalar devam ediyor.

Çift sıra parkta ısrar eden sürücülerin bu duyarsızlığı, yaya ve araç trafiğini de içinden çıkılmaz hale getiriyor. Nizami park eden sürücüler, tekrar trafiğe çıkmak istediklerinde ‘dörtlülerini’ yakıp ikinci sıraya bırakılan araçlar yüzünden dakikalarca beklemek zorunda kalıyor. Sürücüler arasında bu nedenle zaman zaman tartışmalar yaşanıyor.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri, özellikle depremden sonra daha da artış gösteren bu kural ihlalinin önüne geçmek amacıyla kapsamlı denetimler yapıyor. Resmi ve sivil ekipler, hatalı park eden araçların fotoğrafını çekerek ilgili maddeden cezai işlem uyguluyor. Bununla birlikte MOBESE olarak adlandırılan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları da çift sıra parklar başta olmak üzere aktif olarak kullanılmaya başlandığı öğrenildi.

Öte yandan, Elbistan’ın afet bölgesi olması nedeniyle kesilen trafik cezaları tebligatların vatandaşların adreslerine ulaşmadığı öğrenildi. Trafik cezalarının e-Devlet sistemi üzerinden ve şahsen vergi dairesinden öğrenilmesi gerektiği bildirildi.

01 Kas 2023 - 16:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel