Kardeş belediyeden ‘Elbistan Parkı’

6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından Elbistan’la kardeş şehir olan Samsun’un Atakum ilçesinde yapılan parka, depremde hayatını kaybedenlerin anısına Elbistan’ın ismini verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yaklaşık 9 ay önce yaşanan deprem felaketi sonrasında Elbistan halkının yardımına ilk koşan şehirlerden biri de Samsun oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerinin çeşitli birimlerinde görev yapan ekipler arama-kurtarma çalışmalarından, ilçenin alt ve üst yapısının onarımına, insani yardım malzemesi dağıtımından, enkaz kaldırma işlemine kadar deprem bölgesindeki vatandaşların tüm ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba harcadı.

Sergilenen bu dayanışma ve yardımlaşma örneği, Elbistan’la-Samsun arasında bir gönül bağı oluşmasını sağladı. Elbistanlılara, bu sevginin ve dostluğun nişanesi olarak kentteki en büyük caddelerden birinin adının ‘Samsun’ olarak değiştirilmesini istedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum ilçesi Alaçam Caddesi Küçükkolpınar Mahallesi’nde kısa süre önce bir park çalışmasına başladı. 1354 metrekare çocuk oyun alanı, piknik masaları ve dinlenme alanlarının yer aldığı park tamamlandığı ilk günden itibaren bölgedeki mahallelerde yaşayan vatandaşların yoğun ilgisini gördü. 4 bin 608 metrekare alanın yeşil alan olarak tasarlandığı projeye ise ‘Elbistan Parkı’ adı verildi.

Depremde hayatını kaybedenlerin anısına oluşturulan ‘Elbistan Parkı’ ile ilgili değerlenme yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tüm vatandaşlarımız bu park sayesinde hem nefes alabilecek hem spor yapabilecek hem piknik yapabilecek. Çocuklarımız da oyun alanlarında doyasıya oyun oynayabilecek. Bu bölgeye çok güzel bir dokunuş oldu” dedi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de; Elbistan’ın adını yaşatacak bu anlamlı vefa örneğinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibine teşekkür etti.

30 Eki 2023 - 20:23 Samsun- Güncel