Elbistan’da sivil toplum kuruluşları Filistin için toplandı

Elbistan’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve dernekler, İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik saldırılarla ilgili ‘Filistin için kıyama’ temalı istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya; AKÇED, Anadolu Gençlik Derneği Bedir Efendi Hafızlık Derneği, Cansuyu Derneği, Cihannüma Derneği, Çınar-Der, Din Görevlileri Derneği, Diyanet Vakfı Elbistan Şubesi, ELKEV, Esseyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı, Faik Geylani Derneği, Faruki Cemaati, Fatih Talebe Yurtları, İDDEF, İHH İnsani Yardım Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İmam Hatip-Der, İsmailağa Derneği, İyilik Derneği, Mizan Derneği, Meva Derneği, Lale Gül Derneği, Nevbahar Derneği, Mizan Derneği, Nezir Derneği, Serhendi Derneği, Semerkant ve Beşir Derneği, Şefkat Eli Derneği, Şura Derneği ve TÜGVA katılım sağladı.

Toplantıyla ilgili olarak değerlendirme yapan Türkiye Diyanet Vakfı Elbistan Şube Başkanı ve Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, “Müslümanların Mekke ve Medine'den sonra İslam'ın en kutsal üçüncü dini mabedi olarak kabul edilen Mescidi Aksa bugüne kadar benzeri görülmemiş bir işgal ve saldırı ile karşı karşıya. Uluslararasında kabul edilen birçok savaş suçu bugün Gazze’de alenen işlenmektedir. Biz de bu saldırılar karşısında Elbistan’da faaliyet gösteren İslâmî sivil toplum kuruluşları ile  "Filistin için kıyama" temalı bir istişare toplantısı düzenlendik. Toplantımıza 30 sivil toplum kuruluşu vakıf ve dernek başkanları katılım sağladı. Filistin için neler yapılabilir konusu üzerinde katılımcılara sunum ve bilgiler aktarıldı” dedi.

İsrail’in saldırılarıyla ilgili olarak bundan sonraki süreçte atılmasını kararlaştırdıkları adımlara da değinen Kılınç, “İlk olarak her gün sabah namazında Merkez Ehli Beyt Camiinde savaş bitene kadar dua programı başlatılması kararlaştırıldı. Katil İsrail devletine destek olan firma ve ürünler ile ilgili daha sıkı bir boykot uygulanması noktasında toplumsal bir bilinç oluşturulması için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı” ifadelerini kullandı.

 

29 Eki 2023 - 12:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel