50 yataklı hastane, ilçedeki en yüksek bütçeli yatırım olacak

Nurhak’ta yapımına başlanan 50 yataklı acil durum hastanesi, 595 milyon liralık bedeliyle ilçeye kazandırılan en büyük bütçeli yatırım olacak.

 

Kahramanmaraş’ın il merkezine en uzak ilçelerinden biri olan Nurhak’ta, sağlık hizmetleri ‘entegre’ hastane statüsü altında 19 yataklı devlet hastanesinde veriliyordu. Pratisyen hekimlerin görev yaptığı Nurhak Devlet Hastanesi’nde hastalar, uzmanlık gerektiren tedaviler için de başta Elbistan Devlet Hastanesi olmak üzere il merkezine yönlendiriliyordu. Nurhak Devlet Hastanesi’nin hizmet binası, 6 Şubat’taki asrın felaketinde ağır hasar aldı. Hastane de sağlık hizmetlerinin aksamaması için konteynerlerde hizmet vermeye başladı.

12 bin kişinin yaşadığı Nurhak’ta sağlık hizmetlerini yerinde sunmak amacıyla kapsamlı bir devlet hastanesi için kolları sıvayan Sağlık Bakanlığı, 50 yataklı yeni bir devlet hastanesi inşa edilmesini kararlaştırdı. 15 dönümlük alanda inşa edilen Nurhak Acil Durum Hastanesi’nde, 12 poliklinik ve 2 tam donanımlı ameliyathane yer alacak. 6 yoğun bakım yatak kapasitesi olan hastane, çelik yapı formunda ve yatay mimari ile inşa edilecek.

150 günde tamamlanması planlanan sağlık yatırımıyla ilgili temel kazısına geçtiğimiz günlerde başlandı. Elektronik Kamu Alımları Platformu’ndan (EKAP) derlenen bilgilere göre, söz konusu sağlık yatırımı 595 milyon liraya mal olacak.

EKAP’ta yayımlanan ihale sonuç duyurusunda yaklaşık maliyetin 795 milyon lira olduğu belirtildi. İhaleye 2 firmanın katıldığı bilgisine verilen duyuruda en düşük teklifin 595 milyon 500 bin lira olduğu ifade edildi.

 

29 Eki 2023 - 12:17 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel