Hak sahipliğinde itirazlar değerlendiriliyor

Asrın felaketinin merkez üssü Elbistan’da, hak sahipliği ile ilgili itirazların değerlendirme süreci devam ediyor.

Toplamda 16 bin 597 kişinin başvurduğu hak sahipliğinde, 3 binden fazla itiraz kabul edildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elbistan’daki depremzedelere tanınan hak sahipliği başvuru sonuçları 6 Ekim tarihi itibariyle açıklamıştı. e-Devlet üzerinden de erişilebilen bilgilerini muhtarlıklarda da askıya çıkarılan listelerden de kontrol eden depremzede vatandaşlar, itiraz başvurusunda bulunmak için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) mobil koordinasyon merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu. Başvuruları uygun görülmeyen, adres, tapu ve kişisel bilgilerinde yanlışlık olan ya da bundan sonraki süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yüzlerce kişi, mobil merkezin önünde uzun kuyruklar oluşturmuştu.

Elbistan’da, hak sahipliği için 16 bin 597 başvuru alındı. Bunlardan en fazla başvuru ağır hasarlı binalar için yapıldı. Ağır hasarlı binalarla ilgili başvuru sayısı 7 bin 200 oldu. Yıkık binayla ilgili başvuru sayısı 3 bin 562 olurken; 2 bin 657 orta hasarlı, 2 bin 839 acil yıktırılacak ve 339 da diğer kategorisinde başvuru alındı. Bu başvurulardan 13 bin 449’u konut, 2 bin 764’ü ticarethane, 305 ahır ve 79’u da samanlık olarak alındı. 5 bin 380 başvuru da reddedildi.

20 Ekim itibariyle sona erecek itiraz sürecinde 3 binden fazla kişinin talebi değerlendirmeye alındı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Hak Sahipliği Koordinatörlüğü komisyonu, bu itirazları değerlendirmeye başladı. Yeni belgeler ve yeni verilerle yapılacak inceleme ve değerlendirmenin ardından kesin sonuçlar ortaya çıkacak. Yaklaşık 15 gün sürmesi beklenen değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Elbistan’daki depremzedelerin hak sahiplikleri tescil edilmiş olacak.

25 Eki 2023 - 16:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel