Paksoy: “21 m²’lik konteynerle Elbistan esnafı ayağa kalkamaz”

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, deprem sonrasında şehir ekonomisinin yeniden ayağa kalkması için kalıcı işyerlerinin yapımına bir an önce başlanması gerektiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Konteyner işyerlerinin birçok esnaf için çözüm olmadığının altını çizen Başkan Paksoy, “21 metrekarelik konteynerle işyeri çalıştırılmaz, esnaf da ayağa kalkamaz” dedi.

Başkan Paksoy, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ebru Vesile Öcalır tarafından hazırlanan, “6 Şubat 2023 Elbistan Depremi Sonrasında KOBİ’lerin Durumu: Elbistan Örneği” başlıklı TÜBİTAK projesine katılarak, akademisyenlerin sorularını cevaplandırdı.

Harran Üniversitesi'nden Emrah Türkoğlu ile Gazi Üniversitesi'nden Fahriye Yavaşoğlu ve Büşra Erden tarafından yürütülen; TÜBİTAK 1002B 123K262 kodlu ‘6 Şubat 2023 Elbistan Depremi Sonrasında KOBİ’lerin Durumu’ Projesi kapsamında Elbistan ve bölge esnafının yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri hakkında görüşlerini aktaran Paksoy, bu yöndeki çalışmaları önemsediklerini dile getirdi.

6 Şubat depreminin Elbistan’da çok büyük yıkıma neden olduğunu belirten Başkan Paksoy, yapılan ankete de katılarak, soruları cevaplandırdı. Akademisyenlerin Elbistan ve bölgesi ile ilgili sorularını de cevaplandıran Paksoy, Elbistan’ın en kısa sürede ayağa kaldırılması için esnafın kısa sürede kalıcı işyerlerine kavuşması gerektiğini söyledi.

 

Deprem, Elbistan’da derin yaralar açtı

 

Depremin izlerinin kısa sürede silinmesini arzu ettiklerini dile getiren Paksoy, şunları söyledi:

“6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız ve asrın felaketi denilen depremler, Elbistan’da derin yaralar açtı. Kaybettiğimiz insanlarımızın yanı sıra birçok vatandaşımız evsiz kaldı, esnafımızın işyerleri yıkıldı. Vatandaşlarımız için konteyner şehirler kuruldu. Evini kaybettiği için binlerce kişi şuanda konteynerlerde yaşıyorlar.”

 

21 m²’de ticaret sürdürülemez

 

Esnafların kalıcı işyerlerine biran önce kavuşturulmasını isteyen Başkan Paksoy, “Diğer yandan işyerlerini kaybeden esnaflarımız içinde şehrin çeşitli noktalarında konteyner çarşılar kuruldu. Buradan şunu belirtmek istiyorum; 21 metrekarelik bir konteynerde esnafımız işyerini çalıştıramaz. Bakkal-büfe olur ancak bir giyim mağazası, imalathane olmaz. Bu nedenle esnaflarımızın kalıcı işyerlerinin bir an önce yapılması gerekiyor” dedi.

 

Rezerv alan 1000 dönüme çıkarılmalı

 

Elbistan’da, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ilan edilen rezerv alanın büyüklüğünün de 1000 dekar olması gerektiğine vurgu yapan Paksoy, Şuanda şehir merkezinde 560 dönümlük bir alan rezerv alanı olarak belirlendi. Bu güzel bir gelişme ancak, yeterli değil. En azından 1000 dönüm olması gerekirdi. Rezerv alanının bir an önce yapılaşması gerekir. Elbistan’ın ayağa kalkması için en başta ticaretin canlanması gerekir. Yoksa çok daha fazla oranda göç veririz” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Projesini yürüten akademisyenler ise, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy’a misafirperverliği ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

24 Eki 2023 - 17:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel