Organik arıcılığa kovan başı destek verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organik arıcılık yapan yetiştiricilere, kovan başına 30 TL destekleme ödemesi yapılacak.

 

Arıcılık, Elbistan ekonomisinde önemli bir yer tutuyor. İlçenin özellikle dağlık alanlarındaki zengin flora, arıcılığın geniş bir coğrafyada yapılmasına imkan sunuyor. Kekik ve keven başta olmak üzere birçok endemik bitkinin özünden elde edilen bal, başta ilçe halkı olmak üzere çevredeki sofraları süslüyor.

Kovan varlığı açısından da Türkiye’nin sayılı yerlerinden biri olan Elbistan’da organik arıcılık yapan üreticilere destek ödemesi yapılacak. Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklenmesine Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu çerçevede; organik arı ürünleri üreticiliği yapan, Arıcılık Kayıt Sistemi’nde ve Organik Tarım Bilgi Sistemi’nde (OTBİS) kayıtlı olup OTBİS raporunda statüsü organik olan, belirtilen usul ve esaslara göre başvuruda bulunan yetiştiricilere destek verilecek.

Destekleme ödemesinden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, 22 Aralık’a kadar Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilecek. Destekleme ödemesi kovan sayısı üzerinden hesaplanacak. Yetiştiricilere, organik arılı kovanlar için 30 TL/kovan üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

 

24 Eki 2023 - 17:45 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel