İçelli: “Göksun bölgesinde orta ve mikro depremler sürecek”

Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, Göksun bölgesinde orta ve mikro depremlerin devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Deprem bölgesinde büyük bir deprem olma ihtimalinin yüzde 1’den az olduğuna işaret eden İçelli, 5-5,5 büyüklüğündeki depremler için de; “Bu atımlar sürpriz değil” dedi.

6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin, Çardak ve Ölüdeniz yitim zonu Pazarcık segmentinde deformasyon enerjisini komple deşarj ettiğine vurgu yapan İçelli, “Ama aynı anda kuzeydoğu/güneybatı yönlü öteleme oldu. Kuzaydoğuda Sürgü ve Akçadağ, güneybatıda da Saimbeylİ ve Savrun'un güney ucuna bindirmiştir. Bu fayların alt segmentlerinde deprem stres transferi sonucu orta ve mikro depremler devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Artçı ve bağımsız depremlerin sıklılığının azaldığına vurgu yapan İçelli, “Artçı ve bağımsız şokların zaman ile doğru orantılı olarak sıklığının azaldığının herkes farkında. Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay ve Malatya çevresinde 5,0/5,5 aralığında depremlerin olmayacağı anlamına gelmez. Bu atımlar sürpriz değil. Lütfen sakinliğimizi koruyalım. Deprem bölgesinde genel olarak 7,0 büyüklüğünde deprem ihtimali yüzde 1’den az” değerlendirmesinde bulundu.

 

23 Eki 2023 - 17:08 Kahramanmaraş/ Göksun- Güncel