Adatepe Barajı sulamasında çalışmalar sürüyor

Adatepe Barajı’nda depolanan suyu, Elbistan, Afşin ve Göksun ilçelerindeki tarım arazilerine ulaştıracak sulama hatlarının döşenmesi çalışmaları sürüyor.

Adatepe Barajı sulamasında çalışmalar sürüyor
Adatepe Barajı sulamasında çalışmalar sürüyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

1 ve 2.kısım olarak ayrılan sulama projeleri tamamlandığında toplamda 130 bin 860 dekar arazi suya kavuşacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Göksun Çayı üzerinde sulama amaçlı projelendirilen Adatepe Barajı, Elbistan, Afşin ve Göksun'da bulunan 130 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak. Tarım sektörüne ivme kazandırması ve 35 yerleşim birimini sulu tarıma kavuşturması planlanan baraj, yaklaşık 75 bin kişilik istihdam oluşturulacak. Çiftçiler, toprağa can verip ürün çeşitliliğini de artıracak projeden tarlalarına ulaşacak suyu hasretle bekliyor. 2013 yılında tutulmaya başlayan suyu barajdan alıp tarlalara bereket olarak taşıyacak ana su kanalı ile yedek boru hatlarının döşenmesi çalışmalarının startı verildi. 40 kilometre uzunluğa sahip ana kanalda CTP borularının montaj çalışmaları sürüyor. Yedek hatlarda kullanılan polietilen boruların çapı, arazi sulaması için küçülerek 1 metreye kadar düşüyor. Çalışmalar kapsamında suyu arazide yüzeye çıkaracak hidrantlar da yapılıyor. Çalışmalar, Göksun ilçesinin Tombak ile Afşin ilçesinin Soğucak ile Yazıdere Mahalleleri civarında sürüyor. Elbistan-Çardak karayolu üzerindeki şantiyede çok sayıda iş makinesi ve personel, bir yandan boruları döşerken diğer yandan da menfez ve sanat yapılarını inşa ediyor.

DSİ 20. Bölge Müdürüm Kazım Doğru, kurumun teknik personelleri ile birlikte Adetepe Barajı Sulaması 1 ve 2.kısım çalışmalarını yerinde gördü. Doğru, ana boru ile yedek hat döşeme çalışmaları hakkında yüklenici firmanın yetkililerinden bilgiler aldı.

Doğru, bölge tarımında önemli bir yer tutan sulama projeleriyle toplamda 130 bin 860 dekar arazisinin suya kavuşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

 

 

23 Eki 2023 - 16:56 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel