Hasadın başlamasıyla anız yangınları arttı

Elbistan'da, cin mısırı hasadının başlamasıyla birlikte anız yangınları da arttı.

Hasadın başlamasıyla anız yangınları arttı
Hasadın başlamasıyla anız yangınları arttı
Haber albümü için resme tıklayın

Mısır hasadı gerçekleştirildikten sonra tarlayı kalan bitki saplarından temizlemek, böcek ve diğer zararlıları yok etmek ya da anızı kolayca ve masrafsız bir şekilde yok edebilmek için mısır anızı yakmak sıkça görülen, fakat tarlaya son derece fazla zararı olan bir uygulama olarak çiftçiler tarafından kullanılıyor.
Elbistan ve çevresinde biçerdöverler tarafından hasadı yapılan cin mısırı anızının yakılması ile gökyüzü dumanlarla kaplanıyor. Henüz hasat edilmeyen tarlalar için de büyük tehdit anlamına gelen bu işlem, topraktaki organik maddeleri de yok ediyor.
Yetkililer ise, modern tarım tekniğinde anızı yakmanın son derece yanlış bir yöntem olduğunu vurguluyor.
Anız yakılması sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmenin mümkün olmadığına işaret eden uzmanlar, alevlerin toprak yüzeyinde bulunan mikroorganizmaları öldürdüğünü hatırlatıyor.
Yetkililer, toprak, hava ve çevreye yol açtığı zararlar nedeniyle anız yakılması ndan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor. Yetkililer, anız yangınları sadece yakılan tarlalara değil komşu tarla, bahçe, çit, orman, ağaçlık alan gibi yerlere de zarar verebileceğini belirtiyor.

22 Eki 2023 - 19:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel