Doğal gaz abonelerine ‘sessiz katil’ uyarısı

Armadaş, deprem sonrasında binalardaki tadilat çalışmalarının doğal gaz kombi bacalarını yerinden çıkarabileceği uyarısında bulundu.

 

‘Sessiz katil’ olarak adlandırılan karbon monoksit gazı zehirlenmesine yol açabilecek bu durumla ilgili oğal gaz kullanımında güvenlik sağlayan tedbirler anlatıldı.

Elbistan’da, asrın felaketinin ardından hafif hasarlı olan binaların büyük bölümü tadilattan geçti. Birçok yapıda d tadilat ve onarım sürüyor. Bu tadilat ve onarımlar esnasında özellikle kombi bacalarında oluşabilecek kırılma ya da yerinden çıkma gibi durumlar, ölümle sonuçlanan kötü olaylara neden olabiliyor. Karbon monoksit gazı kaynaklı bu durumun en son örneği, geçtiğimiz yıl aynı dönemde Pınarbaşı Mahallesi’nde gurbetçi karı-kocanın ölümüyle sonuçlanmıştı.

Armadaş, kasım ayının yaklaşmasıyla havaların soğumaya, doğal gazlı ısıtma cihazlarının da daha yoğun şekilde kullanılmaya başlandığı bu dönemde aboneleri uyaran bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; deprem sonrasındaki binalarda yapılan çalışmalara değinilerek, “Bölgemizde yaşanan deprem ve kış şartları çerçevesinde binalarda, dış cephe yalıtımı yapılmaktadır. Bu çalışma esnasında hermetik cihaz (kombi, şofben, soba) bacalarının yerinden çıkabileceği göz önüne alınmalıdır. Doğal gaz kullanan abonelerimizin, cihaz bacalarını mutlaka kontrol etmeleri ve bacası ile ilgili sorun tespit edenlerin vanayı kapatarak 187 doğal gaz acil hattını araması gerekmektedir” denildi.

 

21 Eki 2023 - 17:07 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel