Üreticilere süt sağım makinesi ve soğutma tankı desteği

Elbistan’da, süt üreticilerine 50 sağım makinesi ile 10 soğutma tankı desteğinde bulunuldu.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Türkiye'de Depremden Etkilenen Bölgelerdeki Kırsal Hanelerin Geçim Kaynaklarının Güvence Altına Alınması ve Türkiye'nin Depremden Etkilenen Bölgesindeki Küçük Çiftçilerin Tarımsal Üretiminin ve Kırsal Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi Amacıyla Kritik Tedarik Zincirlerinin Acil Rehabilitasyonu” projeleri çerçevesinde Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 13 mahallede FAO’nun belirlediği faydalanıcı kriterlerini taşıyan 50 büyükbaş hayvan yetiştiricisine süt sağım makinesi dağıtıldı. Ayrıca; 10 üreticiye de soğutma tankı hibe edildi.

Süt üreticilerine sağım makineleri ve soğutma tankı dağıtımı için Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir ile Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil’in katılımıyla program düzenlendi.

Programda değerlendirme yapan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, üreticilerin FAO’nun belirlediği kriterlere göre belirlendiğinin altını çizdi.

13 mahalledeki süt üreticilerinin bu hibe programından yararlandığının bilgisini veren Çitil, tüm üreticilere makinelerinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Çitil, “Bugün dağıtımını yaptığımız sağım makineleri sayesinde süt sığırcılığı işletmelerinde modern hayvancılığa katkı sunarken süt üretiminin artmasında ve hijyenin üst düzeyde sağlanmasında etken olacaktır” dedi.

Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir ise, tarım ve hayvancılıkta makineleşmenin önemine değindi.

Hem bakanlık hem de uluslararası kuruluşların desteği ile üretenin yanında olduklarını vurgulayan Çitil, “Bugün dağıtımını gerçekleştirdiğimiz makineler ile üreticilerimiz büyükbaş hayvan sağımını hijyenik bir ortamda gerçeklemiş olacak. Süt sağım makinesi sayesinde büyükbaş hayvanlarda hem meme sağılığı korunmuş olacak hem de sütün kalitesi artacak. Önümüzdeki dönemde de bu tür desteklerle Elbistan’ımızda ve ilimiz genelinde süt üretiminin artması ve sanayiye aktarılması noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Üreticilerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Süt sağım makinesi ve soğutma tanklarını alan üreticiler de; emeği geçenlere teşekkür etti.

 

20 Eki 2023 - 17:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel