Cemevi’nden İsrail’in saldırılarına kınama

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi’nce, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği hastane saldırısına ilişkin bir açıklama yapıldı.

Yönetim kurulu adına açıklama yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şube Başkanı Ali Rıza Cimikoğlu, Filistin’de insanlık suçu işlendiğine dikkat çekti.

Saldırıyı kabul etmediklerini vurgulayan Cimikoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İsrail’in yıllardır devam eden, Filistin halkını yurtlarından ederek, topraklarına el koyma çabası 7 Ekim’den bugüne planlı bir şekilde sürmekte ve şiddetini gittikçe artırmaktadır. Bu saldırılarda yüzlerce sivil insan katledilmiş ve yurtlarından ayrılmaya zorlanmıştır. Son olarak İsrail’in bir hastaneye yapmış olduğu ve 500’den fazla sivilin ölümüne yol açan saldırı kabul edilemez. Hiçbir dünya ülkesi Filistin’de yaşanan insanlık suçuna sessiz kalmamalıdır. Filistin halkına yaşatılan ablukanın acilen kaldırılması ve acil ihtiyaçlarının ivedi bir şekilde insanlara ulaştırılması konusunda adım atılması elzemdir.

İnsanların katledilmesinde, bölgeyi açık bir cezaevi haline getirerek insanların aç ve susuz kalmasında payı olan herkes, uluslararası hukuk normları çerçevesinde yargılanmalı ve gereken cezaları alması sağlanmalıdır.

Bütün öğretisi ‘barış’ olan biz Aleviler, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi, ‘Düşmanınız dahi olsa, insan olduğunu unutmayınız’ sözünü tüm insanlığa hatırlatır, bütün savaşların insanlığa karşı bir suç olduğunu belirtir ve tüm dünya barışı için mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

19 Eki 2023 - 16:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel