İsrail’e sert tepki: “Savaşta hastane vurmak insanlık suçudur”

Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kaybaşı, İsrail’in Gazze’deki katliamına çocuk kadın ve yaşlıların olduğu hastaneyi vurarak devam ettiğini belirterek, “Tüm insanlık değerlerini çiğneyen bu saldırıyı kınıyoruz” dedi.

İsrail’e sert tepki: “Savaşta hastane vurmak insanlık suçudur”
İsrail’e sert tepki: “Savaşta hastane vurmak insanlık suçudur”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

İsrail’in, dünyanın gözü önünde insanlık suçu işlediğini dile getiren Başkan Kayabaşı, “Gazze’de masum insanların uğradığı soykırım karşısında daha ne kadar üç maymunu oynayacaksınız?” sorusunu yöneltti.

Parti binasında vatandaşların ve partililerin katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kayabaşı, “Savaşta hastane vurulmaz. Savaşta sivil; çocuk, kadın, yaşlı vurulmaz. Savaşta fosfor bombası kullanılmaz. Bunlar savaş suçudur” ifadesini kullandı.

Kayabaşı, şöyle devam etti:

“Siyonist İsrail durmuyor, kan akıtmaya devam ediyor. 1967’den beri sürekli toprak genişletiyor ve Gazzeli Müslümanları abluka altına alıyor. Gazzelli Müslümanlar, 350 km²’lik bir cezaevi. Sadece Mısır sınırında Refah Kapısı’ndan başka giriş çıkışları olmayan bir yer. Burada insanlık ölüyor; kadın, çocuk demeden insanlar topa tutuluyor. Katlediliyor, parçalanıyor dünyanın sesi çıkmıyor. Netanyahu, ‘Biz, Gazze’yi haritadan sileceğiz’ dedi. Hemen peşinden ABD Devlet Başkanı da İsrail’e savaş gemilerini gönderdi. Ne acıdır ki; yaklaşık 2 milyar nüfusa sahip İslam aleminin bir mahalle kadar hükmü yok.

Bu durum, bizim bir araya gelememekten gerekse de mensup olduğumuz İslam’ı anlamamaktan geliyor. İnandığımız şeyi hayatımıza yansıtamamaktan oluyor. Biz sadece ve sadece kınıyoruz. Kınıyoruz ama İsrail savaşı yeni başlatmadı ki. Her ramazan ayında İsrail’in Gazze’ye saldırıları vardır. Ancak kınamaktan öteye gidemiyoruz. Demek ki biz devlet olarak o güce sahip değiliz. Öncelikle İslam Birliği’nin kurulması gerekiyor. Önce Müslümanlar olarak bir arada olmamız lazım.”

İsrail ve ABD menşeli ürünlere karşı boykot çağrısında bulunan Kayabaşı, “İsrail, paradan anlar. Bunların dini imanı paradır. Parasız hiçbir şey yapamaz. Yahudi, Amerika paradan anlar. Bu ülkelerin mallarından uzak duralım. Biz, Amerika ve Yahudi malları olmadan da yaşamımızı sürdürebiliriz. Bu konuda ihtimam göstermeliyiz. Onların ürünlerinden uzak durmalıyız. Bütün hemşerilerimizi bu ürünler için boykot çağrısında bulunuyoruz” cümleleri ile açıklamasını tamamladı.

18 Eki 2023 - 16:47 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel