‘Iskarta’ elmanın fiyatı yüz güldürdü

Meyve suyu yapımında kullanılan ve halk arasında ‘ıskarta’ olarak tanımlanan elmanın fiyatının 3-4 lira arasında değişmesi üreticiyi sevindirdi.

‘Iskarta’ elmanın fiyatı yüz güldürdü
‘Iskarta’ elmanın fiyatı yüz güldürdü
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Nurhak’ta yaşayan çiftçilerin temel geçim kaynaklarından olan elmanın piyasa değeri artmasıyla üreticiler emeğinin karşılığını aldı. Geçen yıla nazaran yaklaşık yüzde 50 değerlenen elma ağaçlardan özenle toplanmaya başlandı. Elma, kalitesi ve çeşidine göre 10 TL’ye kadar alıcı buluyor. Birinci sınıf olarak nitelenen elmanın yanında meyve suyu yapımında kullanılan ‘ıskarta’ ürünün de fiyatının artması üreticileri memnun etti. Daha önceki dönemlerde hayvan yemi olarak değerlendirilen elmanın fiyatının artmasıyla üreticiler de bahçelerindeki hiçbir meyveyi  zayi etmemek için uzun uğraş vermeye başladı. Vatandaşlar tarafından özenle tek tek toplanan meyve suluk elmalar çuval ve kasalara yerleştiriliyor. Belirli bir alanda biriktirilen tonlarca elma meyve suyu yapımında kullanılması için tırlar ile Mersin’e gönderiliyor.

Meyve suyu için toplanan elmaları bölge halkından satın alan Muhammet Bilen adlı tüccar, “Yağmurlarda ve dolu yağışlarında lekelenen zarar gören elmaları üreticiden satın alıyoruz. Biz bu işi yıllardır yapıyoruz. Vatandaşlar her yıl meyve suluk elmayı para etmiyor diye ağaçta bırakıyordu veya hayvanlara veriyordu. Ama bu yıl ağaçlarda bir tane meyve göremezsiniz. Satın aldığımız elmaları ise büyük zorluklarla tır ve kamyonlarla işlenmesi için Mersin’e gönderiyoruz” dedi.

17 Eki 2023 - 20:06 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel