Yaban hayatında kuduzla mücadele için havadan aşı yemi atılacak

Elbistan’da, tilkiler başta olmak üzere yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele için "Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini" projesi kapsamında doğaya havadan aşı yemi bırakılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Yetkililer, kuduz aşısı tabletlerini vatandaşların bulmaları halinde bu yemlerle temastan kaçınmalarını ve özellikle çocuklarını bu konuda uyarmaları gerektiğini ifade ettiler.

Elbistan’da, tilkilerden kaynaklı kuduz vakalarının önüne geçilmesi amacıyla Türkiye’de Kuduza Karşı Ağızdan Aşı Temini’ projesi kapsamında aşı yemi tabletleri bırakılması işlemlerine başlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Elbistan İlçe Müdürlüğü’ne gönderilen oral kuduz aşısı tabletleri, özellikle tilkilerin ağırlıklı olarak bulundukları kırsal bölgelerine uçakla havadan dağıtılacak.

Kuduz aşısı tabletleri, tilkiler için cezbedici bir kokuya sahip. Bait olarak adlandırılan tabletler, balık, parafin ve yağdan yapılıyor. Tilkiler, çok uzak mesafeden bu yemin kokusunu alabiliyor. Tabletler, tilkilere ağız yolu ile bağışıklık sağlıyor. Söz konusu proje ile hastalığa duyarlı hayvanlar aynı anda bağışık hale getirilerek, evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor.

 

Yetkililer uyardı: Kesinlikle dokunmayın

 

Vatandaşların, aşılaması kampanyası süresince dikkatli olması gerekiyor. Aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmaması gerekiyor. Dokunulduğunda kokusu değişeceğinden tilkiler bu yemleri yemiyor. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmamaları ve aşılı yemlerin yenmesinin engellenmesi gerekiyor. Özellikle çocukların bu aşılı yemlere dokunmaması büyük önem arz ediyor. Kapsülün içindeki aşının, göze veya ciltteki açık bir yaraya temas etmesi halinde temas noktalarının su ve sabun ile yıkandıktan sonra derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekiyor.

16 Eki 2023 - 17:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel