Depremzede kadınlar omuz omuza verip börekçi açtı

Elbistan’da, depremzede iki kadın omuz omuza verip sac böreği ve kahvaltılık ürünlerin yer aldığı konteynerde iş hayatına atıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından ev ekonomilerine katkı sunmak ve ailelerinin yükünü hafifletmek isteyen Selver Fakir ve Zeynep Çoban adlı depremzede kadınlar, açtıkları börek salonu ile dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sergiledi. Kayseri Konteyner Çarşısı’nda kendilerine tahsis edilen konteyner de iş hayatına başlayan Fakir ve Çoban, birbirinden leziz sac börekleri ve kömbe ile sıkma gibi ürünleri, hemşerilerinin sofralarıyla buluşturuyor.

Yıllardır hayalini kurdukları bu işe başlamanın sevincini yaşadıklarını dile getiren Elbistan Börekçilik işletmecileri Selver Fakir ve Zeynep Çoban, “Depremden sonra yaralarımızı sarmak amacıyla ne yapabiliriz diye düşünürken ikimizin de hayali olan börek salonu açmaya karar verdik. Elbistan Kaymakamlığı’nın destekleri ile bu konteyner bize tahsis edildi. Gerekli malzemelerimizi alıp işbaşı yaptık. Ana ürün olarak farklı çeşitlerde sac böreği yapıyoruz. Müşterilerimizin talebine göre sıcak sıcak pişirip veriyoruz. Temizlik ve hijyenden ödün vermeden, müşterilerimizin damak zevkine hitap edecek ürünlerimiz var. Aynı zamanda sıkma ve kömbe çeşitlerimiz de bulunuyor” dediler.

Kadın dayanışmasının önemine değinen Fakir ve Çoban, “Buradan kazandığımızla ev ekonomimize katkı sunmak istiyoruz. Depremden sonra yaşam şartları iyice ağırlaştı. Biz de elimizin emeğiyle ayakta durmanın mücadelesine başladık. İşyerimizi açmamızın üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen vatandaşların beğenisini kazandık. Bizlere bu fırsatı sunan Elbistan Kaymakamı Sayın Yunus Ataman’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular.

15 Eki 2023 - 12:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel