Nurhak’ta yaylacılar dönüş yolunda

Nurhak Dağı eteklerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlar, havaların soğumasıyla birlikte dönüş yolculuğuna başladı.

Nurhak’ta yaylacılar dönüş yolunda
Nurhak’ta yaylacılar dönüş yolunda
+1
Video için play'e tıklayın

Nurhak’ın kırsal mahallelerinde geçimlerini hayvancılık ile sağlayan üreticiler, bahar aylarında çıktıkları Nurhak Dağı’ndan dönüşe başladı. Bahar ve yaz aylarını binlerce metre yükseklikteki yaylalarda geçiren vatandaşlar, sonbaharın kendisini iyiden iyiye hissetmesiyle birlikte tekrar evlerine dönüyor.

3030 rakımlı dağlarda hayvanlarını otlatan vatandaşlar, sürüleriyle yürüyerek kilometrelerce yol kat ediyor. Yüzyıllardır devam eden bir yaşam tarzının önemli bir parçası olan geri dönüş yolculuğunda; dağlık bölgelerde yük hayvanlarından faydalanan yaylacılar, yaylada kullandıkları bütün eşyalarını at ve katırlarla kilometrelerce uzaklıktaki kışlık ağıllara taşıyor. Besiciler, geri dönüş yolunda hayvanlarını korumak ve sağ salim kışlaklara indirmek için büyük çaba sarf ediyor. Hayvanlarını yol boyunca otlatan vatandaşlar,  ormanlık alanlara iniyor. Yaylacılar, kış aylarını geçirmek için burada konaklıyor.

Biçin Mahallesi’nden Nurhak Dağı’na hayvanlarını otlatmak için gelen Ali Ceritli, “Nisan ayında sürülerimizle birlikte karlı dağlara çıktık.  Aylarca bu bereketli dağlarda sürülerimizi otlattık. Bu sene havalar aşırı soğuk oldu. Artık yaylalardan göçme zamanı geldi. Bahara kadar hayvanlarımızı kışlık ağıllarımızda tutacağız. 2-3 günde dağdan iniyoruz. Yolculuk çok zor. Katır ve atların yardımıyla eşyalarımızı indiriyoruz. Hayvanların başına bir şey gelmemesi için de azami dikkat gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

14 Eki 2023 - 16:54 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel