Jandarmadan çoklu römork takan traktör sürücülerine hayati uyarı

Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı, pancar sezonunun başladığı kentte çoklu römork takan traktör sürücülerini uyardı.

Jandarmadan çoklu römork takan traktör sürücülerine hayati uyarı
Jandarmadan çoklu römork takan traktör sürücülerine hayati uyarı
Video için play'e tıklayın

Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik jandarması timleri, pancar sezonunun başladığı bu dönemlerde kazalara karışan araçların büyük çoğunluğunu traktör ve traktöre bağlı olarak kullanılan tarım araçlarının oluşturması nedeniyle denetimlerini sıklaştırdı.

Sürücülerle yüz yüze yaptıkları çalışmalarda, karayoluna çıkan traktörlerin diğer sürücüler tarafından fark edilmesinin önemine işaret eden trafik jandarması timleri, özellikle reflektör kullanımı, kabin kullanımı, tepe ikaz lambası kullanımı, çok sayıda römork kullanılmaması, römorklarda insan taşınmaması gibi konularda uyarılarda bulunuyor. Traktörlerin ulaşım aracı olarak değil de tarımda yük taşıma amaçlı kullanılmasının kazalarda can kaybının önleyeceğini, reflektörsüz ve ışık donanımı eksik traktörün karayolunda seyreden diğer sürücüler için ölümcül kaza sebebi olduğunun altını çiziyor.

Trafik jandarması timleri, sürücülere; “Traktörünüzü sürücü belgesi olmayan şahısların ve çocuklarınızın sürmesine izin vermeyiniz. Traktörünüzün sigorta ile muayenesini yaptırınız ve traktör ile römork arasındaki elektrik bağlantı kablosunu takınız. Traktörünüze 2 adet standartlara uygun reflektör takınız. Traktörünüze şartlara uygun olarak yanıp sönen, flaşörlü, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası takınız. Traktörünüze 1 adetten fazla römork takmayınız. Fazla römork, traktörün fren sistemini etkileyecek ve manevra yapmanızı zorlaştıracaktır. Tarım ürünlerinizi römorkunuza kasa seviyesini geçmeyecek şekilde yükleyiniz. Yola düşen bir ürünün kazaya sebebiyet verebileceğini unutmayınız. Traktörünüzün üzerine ve römorkunuzda yük üzerine yolcu almayınız. Traktörünüzü ve römorkunuzu kesinlikle yol üzerine ve acil bir durum olmadığı sürece banket üzerine bırakmayınız” uyarılarında bulunuyor.

Öte yandan Jandarma Genel Komutanlığı da; sosyal medya hesabından bu hayati konuyla ilgili videolu paylaşımda bulundu. Videoda, çoklu römork kullanımının trafikte diğer sürücüler açısından doğurabileceği tehlikeye dikkat çekildi.

 

 

14 Eki 2023 - 16:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel