Elbistan Şehir Müzesi’nin onarımı başladı

Asrın felaketinde hasar alan Elbistan Şehir Müzesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce onarım çalışmaları başlatıldı.

Elbistan Şehir Müzesi’nin onarımı başladı
Haber albümü için resme tıklayın

1930’lu yıllarda hükümet konağı olarak yapılan ve Cumhuriyet döneminin önemli eserlerinden biri olan Elbistan Şehir Müzesi, 6 Şubat’taki asrın felaketinde hasar gördü. Müzede sergilenen eserler, geniş güvenlik önlemleri altında nakledildi. Şehrin etnografik yapısının yanı sıra tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına ışık tutan; ziyaretçilerin tarihe tanıklık ettiği Şehir Müzesi’nin kapılarını tekrar ziyaretçilerine açması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce restorasyon çalışması başlatıldı. Uzman ekiplerce sürdürülen çalışmalarda; taş yapının adeta röntgeni çekildi. Zarar gören duvarlar başta olmak üzere büyük kısmı yenilenecek olan Elbistan Şehir Müzesi’ndeki onarımın 450 gün sürmesi öngörülüyor. Onarımın tamamlanmasıyla birlikte taşınan eserler de tekrar müzeye getirilerek sergilenmeye başlayacak.

Ülke genelindeki ‘şehir müzesi' kavramının ilk örneklerinden olan Elbistan Şehir Müzesi’ni 1 yılda 13 bine yakın kişi ziyaret etmişti.

Şehir Müzesi’nde, Antik Çağ ve İslam uygarlıklarına ait eserlerin yanı sıra, ilçenin coğrafi özellikleri, ekonomisi, sanayisi, mutfak kültürü, etnografik eserleri, yetiştirdiği sanatçılar ve değerli kişiler gibi konular ele alınarak Elbistan ve çevresine ait zengin kültürel miras yer alıyor.

 

11 Eki 2023 - 14:59 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel