Hak sahipliğinde vatandaşın kafası karışık

Elbistan'da, hak sahipliği başvuruları uygun görülmeyen ya da bilgilerinde yanlışlık olan vatandaşlar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) mobil koordinasyon merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Hak sahipliğinde vatandaşın kafası karışık
Hak sahipliğinde vatandaşın kafası karışık
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen afetzede vatandaşlardan kendilerine devlet tarafından konut, ahır, işyeri yapılmasını isteyenlerin başvuruları 30 Mayıs'ta alınmaya başlamıştı. Bu süre zarfında Elbistan'da yaklaşık 20 bin hak sahibinin başvurusu alınmıştı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elbistan’daki depremzedelere tanınan hak sahipliği başvuru sonuçlarının 6 Ekim tarihi itibariyle açıklandığını bildirdi. Birçok vatandaş ise, e-Devlet ve muhtarlıklardaki bilgileri kontrol ettikten sonra AFAD’ın Elbistan Hükümet Konağı bahçesindeki mobil koordinasyon merkezine akın etti.

Başvuruları uygun görülmeyen, adres, tapu ve kişisel bilgilerinde yanlışlık olan ya da bundan sonraki süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yüzlerce kişi, mobil merkezin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. AFAD görevlileri, yoğunluk karşısında başvuru yapanları sıraya göre almaya çalıştı.

Evraklarını getirmeye çalışan vatandaşlar ise, bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılmasını istedi.

e-Devlet’teki bilgilerle muhtarlıklardaki hak sahipliği bilgilerinde yanlışlık olduğunu belirten depremzedeler, “Çoğunun başvurusu onaylanmamış. Kiminin evi için müşterek hak sahipliği çıkmış. Adresi farklı olan var. Başvurusu onaylanan da ne yapacağını bilmiyor. 10 gün süre kaldı itirazlar için. Yüzlerce kişi net bir bilgi almak için bekliyoruz. Ortada büyük bilgi kirliliği var. Yetkililerin net bir açıklama yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandılar.

Hak sahipliği uygun görülmeyenler ya da bilgilerinin hatalı olduğunu düşünenler, 20 Ekim 2023’e kadar itiraz başvurularını Elbistan Kaymakamlığı’na veya İl Afet Acil Durum Müdürlüğüne yapabilecek.

 

09 Eki 2023 - 19:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel